Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Артисти ХНАТОБ повернулися до Харкова з гуманітарного туру

До Харкова повернулися з тривалого відрядження артисти трупи Харківського національного академічного театру опери та балету імені М. В. Лисенка / Схід Опера, які понад два роки перебували в гуманітарному турі «Європейський шлях».

Безпрецедентний тур Схід Опера став яскравим зразком культурної дипломатії української держави. 

Головна мета туру – ознайомлення європейської публіки з культурою України і демонстрація того, що саме спільні культурні цінності, наш «європейський культурний код» є тим, що нас об’єднує, а також донесення правдивої інформації про війну в Україні. 

Не менш важливою для театру була місія підтримки своїх співвітчизників, які через російську агресію були змушені виїхати з країни. Для них виступи артистів ХНАТОБ/Схід Опера стали зворушливою та повною емоцій зустріччю з Батьківщиною. Ще одним із надзвичайно важливих завдань гуманітарного туру «Європейський шлях» стало збереження цілісності й творчої форми колективу. Від початку повномасштабного вторгнення театр фактично не тільки не переривав свою діяльність, поновивши її вже у березні 2022, а й був унікальним зразком тривалої ефективної роботи одного колективу одразу на двох локаціях – в Україні та Європі.

Колектив щиро вдячний за можливість проведення такого туру урядам двох держав – Литви та Словаччини, які зробили все можливе, щоб такий незвичайний проєкт був реалізований. Вони надали трупі Схід Опера приміщення для проживання та репетицій і створили умови для перебування українських митців. Звідти артисти виїздили з концертами і виставами до європейських країн. Загалом за цей час було проведено 288 заходів у 15 європейських країнах (серед яких Австрія, Ватикан, Греція, Італія, Німеччина, Франція та ін.) та Канаді. У них взяло участь близько 160 тисяч глядачів. У Словаччині колектив також проводив чимало благодійних концертів на знак вдячності країні, яка прихистила театр і допомогла йому, а також для наших співвітчизників, щоб їх зв’язок з Батьківщиною не переривався.

Робота колективу за кордоном продемонструвала його величезний євроінтеграційний потенціал. Ми вкотре переконалися у значних можливостях українських артистів. За цей період було напрацьовано чимало культурних і ділових зв’язків, які дозволять у майбутньому розширити комунікаційне поле як самого театру, так і його партнерів, театральних і навчальних закладів. Це сприятиме якомога ширшому просуванню української культури як невід’ємної частини європейського культурного простору.

Повернення артистів було необхідне через радикальне розширення поля діяльності театру: створено безпечний майданчик для виступів колективу в самому Харкові, відбувся запуск всеукраїнського проєкту Українського Арт хабу «Мистецька фортеця», створеного театром за дорученням Міністерства культури та інформаційної політики України і за участі інших національних театральних колективів задля виконання звернення Президента України Володимира Зеленського про необхідність допомоги і моральної підтримки у такий складний період харків’ян, мешканців деокупованих і наближених до бойових дій територій. Отже, ті, хто повернувся з відрядження, одразу включаються в інтенсивну роботу в рідному місті.

Долаючи всі перешкоди, в тому числі і з кадровими питаннями, які постали сьогодні перед усіма підприємствами Харкова та України в цілому, Національний академічний театр опери та балету імені М. В. Лисенка / Схід Опера залишається форпостом національної культури на Сході України і перетворює проблеми, що виникають, на «вікна можливостей». Відбувається оновлення мистецького колективу, до театру прийшло чимало талановитих молодих артистів. У його планах – створення абсолютно нових оригінальних культурних продуктів, реалізація унікальних проєктів, пошук партнерів для ефективних мистецьких колаборацій, допомога у виживання і розвитку мистецьких навчальних закладів.  Весь цей складний час театр відчував любов і підтримку харківських глядачів, а тепер у повному складі готується до зустрічі з ними. 

Вас може зацікавити

МКІП внесе садибу Зеленських до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, наразі крок за КМДА

МКІП внесе садибу Зеленських до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, наразі крок за КМДА

Національний музей Голодомору-геноциду отримав художню концепцію майбутньої експозиції другої черги

Національний музей Голодомору-геноциду отримав художню концепцію майбутньої експозиції другої черги