Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

ПЦУ вперше провела літургію в Троїцькій надбрамній церкві

24 червня в день Святого Духа, який припадає на перший день після Трійці, в Троїцькій надбрамній церкві Києво-Печерської Лаври відбулася урочиста літургія. Це перше богослужіння, проведене Православною Церквою України (ПЦУ) в цьому храмі за десять років.

Богослужіння провів єпископ Бориспільський і намісник Лаври Авраамій. У своїй промові він підкреслив історичну значущість цієї події:

«Останню службу тут десять років тому провели представники московського патріархату. З того моменту храм був закритий на реставрацію. Зауважу, що від того моменту, коли Лавра була в духовній окупації, минуло 300 років. Сьогодні тут посідає місце Православна Церква України, помісна автокефальна церква».

Єпископ Авраамій також зазначив, що ця подія є символом звільнення Лаври від «московських кайданів» та духовного відродження України.

Троїцька надбрамна церква, зведена у XII столітті, є унікальним зразком давньоруського зодчества та козацького бароко. Її архітектура та оздоблення відображають глибоку духовну і культурну спадщину України. Церква, яку називають колискою українського православʼя, збереглася до наших днів у первозданному вигляді й залишається символом національної ідентичності.

Генеральний директор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко наголосив, що збереження та відновлення таких памʼяток є надзвичайно важливою місією всього суспільства, навіть в умовах війни. 

Він також зазначив: «На превеликий жаль, вже третій рік реставрація памʼятки призупинена через відсутність цільового фінансування. Зараз одна з наших головних місій – відновити реставрацію цієї пам’ятки, тому що це, власне, одна з найбільших перлин як Києво-Печерської лаври, так і всієї сакральної архітектури України».

До повномасштабного вторгнення встигли виконати 75% робіт. Проте незавершений цикл реставрації фактично може звести нанівець всі попередні зусилля. Уваги потребують не лише фасад церкви, а й внутрішні конструкції. Всередині церкви знаходиться унікальний та неповторний комплекс розписів, створений на початку XVIII століття. Храм є типовим зразком так званого козацького бароко.

«Коли ми заходимо в церкву, то наче потрапляємо в часи гетьманування Івана Скоропадського, Павла Полуботка та Данила Апостола. Унікальна програма розписів храму – це синтез богословської думки та мистецьких традицій того часу. Автентика – це унікальна атмосфера, яку дуже важко відтворити штучно. Тому храм потребує всілякого захисту, постійної реставрації, реставраційного нагляду, що роблять реставратори нашого заповідника», – додала провідна наукова співробітниця Алина Варивода.

Через те, що храм знаходиться у стані реставрації літургія у Троїцькій надбрамній церкві відбулася лише за участю владики Авраамія та братії Лаври – без публічного доступу.

Фото Юрія Юрченка 

Вас може зацікавити

Заява МКІП щодо інформації, оприлюдненої КМДА про незаконне знесення «Садиби Зеленського»

Заява МКІП щодо інформації, оприлюдненої КМДА про незаконне знесення «Садиби Зеленського»

Садибу Зеленських у центрі Києва на вулиці Кониського почали зносити незаконно

Садибу Зеленських у центрі Києва на вулиці Кониського почали зносити незаконно