Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Ростислав Карандєєв під час комітетських слухань: Звільнення Криму має супроводжуватись ментальним очищенням від російських стереотипів

22 вересня в Комітеті Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин відбулись слухання тему: «Деокупація та реінтеграція тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя: нові виклики в умовах широкомасштабної збройної агресії російської федерації проти України». 

В заході взяв участь Ростислав Карандєєв, Перший заступник Міністра культури та інформаційної політики України. Він розповів учасникам слухань про стан виконання плану заходів з реалізації стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та першочергових кроків у сфері культури після деокупації Криму. 

«Загрози культурній спадщині України в Криму постали ще з перших днів окупації півострова російською федерацією. Відповідно до сучасного міжнародного права й національного законодавства України всі культурні цінності, що перебували та продовжують перебувати на території тимчасово окупованого півострова, лишаються українськими», – сказав Ростислав Карандєєв. 

Міністерство культури та інформаційної політики постійно здійснює моніторинг ситуації на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим. МКІП вже відомо про низку незаконних дій рф щодо об’єктів культурної спадщини на території Криму, зокрема:

  • несанкціоноване будівництво на місці пам’ятки археології печерного міста і монастиря Качі-Кальон;
  • руйнацію колон міста Пантікапей та бездіяльність окупаційної влади, якою не було здійснено жодних заходів, направлених на попередження падіння колон внаслідок коливання, спричинених будівництвом Керченського мосту;
  • нищення пам’ятки національного значення «Ханський палац», що є складовою об’єкта «Історичне середовище столиці кримських ханів в місті Бахчисарай», який внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
  • проведення несанкціонованих масових і видовищних заходів на території античного театру Державного музею-заповідника «Херсонес Таврійський», які можуть зашкодити пам’ятці, що входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
  • проведення без дозволу археологічних розвідок на морському дні та присвоєння піднятих на поверхню із затонулого більше ста років тому пароплава «Генерал Коцебу» більше десяти картин, які за попередніми даними можуть бути роботами Івана Айвазовського;
  • виявлено факт розповсюдження російською федерацією на 43-ї сесії Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в м. Баку вісника Комісії Російської Федерації у справах ЮНЕСКО, в якому містилася інформація про об’єкт всесвітньої спадщини «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора» як такий, що включений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від російської федерації. 

«Нами вже розроблено першочергові кроки після деокупації тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя для збереження культурних цінностей, – зазначив Перший заступник Міністра. – Це визначення стану справ на об’єктах зберігання культурних цінностей, зокрема музеїв, заповідників, бібліотек, архівів; внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єктів культурної спадщини; демонтаж пам’ятників, пам’ятних дошок, знаків, встановлених окупаційними силами, а також тих, що підлягають демонтажу в рамках декомунізації».

Також передбачено: інвентаризацію фондів; фіксацію пошкоджень чи втрат культурних цінностей; формування доказової бази для забезпечення повернення  невиявлених, незаконно вивезених, викрадених чи іншим шляхом незаконно набутих культурних цінностей; відновлення матеріально-технічної бази та інфраструктури об’єктів для забезпечення зберігання або експонування культурних цінностей та інші заходи, які будуть спрямовані на охорону, збереження культурної спадщини та повернення культурних цінностей.

В рамках слухань Перший заступник Міністра також нагадав про ключові проєкти МКІП у сфері протидії дезінформації.

«Реінтегрувати території АР Крим та міста Севастополь до українського гуманітарного і культурного простору не вдасться винятково за допомогою силових дій. Фізичне звільнення АР Крим та міста Севастополя від російської армії має продовжуватися ментальним звільненням від російських стереотипів. Необхідна цілеспрямована інформаційно-культурна політика, яка б стимулювала активний процес соціальної, політичної, ментальної інтеграції населення цих територій в український соціум», – підкреслив Ростислав Карандєєв. 

Вас може зацікавити

Унікальна можливість для українських реставраторів: до 1 вересня приймаються заявки на участь у стажуванні у Франції

Унікальна можливість для українських реставраторів: до 1 вересня приймаються заявки на участь у стажуванні у Франції

В Українському домі презентували виставковий проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»

В Українському домі презентували виставковий проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»