Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Традиційне ремесло бджільництва Луганщини поповнило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини

Нещодавно Міністерство культури та інформаційної політики поповнило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України 5 новими позиціями. Відповідний наказ 12 липня 2023 року підписав Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. Серед нових елементів – традиційне ремесло бджільництва у Сватівському районі Луганської області. 

Це унікальне, автентичне ремесло є невід’ємною частиною господарського, культурного життя Сватівщини, починаючи з моменту заснування міста. Навіть існує легенда, що заснували місто Сватове саме пасічники. 

Загалом достаток медоносів у лісових масивах, лугах і степах Сватівщини сприяв розвитку цього ремесла на території Сватівського району. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для населення. Віск широко застосовувався у домашньому господарстві для освітлення осель та здійснення релігійних обрядів (виготовляли свічки з бджолиного воску). Мед використовували у більшості релігійних обрядів. 

У професійному середовищі українських бджолярів великого поширення набула наступна прикмета – щоб благополучно велася пасіка і був достаток меду, необхідно частувати ним усю родину, сусідів, односельців і, навіть, сторонніх людей. 

Бути бджолярем – раніше означало бути знахарем, чарівником, ворожбитом, володіти особливими якостями. Пасічники користувалися у селянському середовищі великою повагою як чесні, сумлінні, працелюбні та загалом добропорядні люди. 

Сьогодні сватівські пасічники використовують нові наукові підходи, наприклад, для збору меду використовують електричну медогонку, а для розпечатування стільників – автоматичний двосторонній  пристрій. Але викликають таке ж захоплення в українського народу, як і раніше. 

Наразі ремесло потребує термінового захисту через російську агресію проти України. Після деокупації міста та області носії ремесла планують повернутися додому й відроджувати свої пасіки, а також надалі розвивати давнє ремесло, яке передавалося від діда-прадіда і дійшло до сучасників.

Вас може зацікавити

У Києві відкрилась вулична виставка «Мововбивство – складова рашизму»

У Києві відкрилась вулична виставка «Мововбивство – складова рашизму»

Французький дух у серці України: Харків долучився до святкування Дня взяття Бастилії

Французький дух у серці України: Харків долучився до святкування Дня взяття Бастилії