Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

«Запорожець за Дунаєм» на новий лад: в Києві відбулась прем’єра постановки Львівської опери

21 червня в Києві Львівська національна опера з успіхом презентувала прем’єру опери «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Виставу присвятили памʼяті Михайла Риндзака – народного художника України, художника-постановника Львівської національної опери.

Переглянути фотоальбом

«Запорожець за Дунаєм» – це класична опера про українців і для українців, яка не сходить зі сцен українських театрів багато років. Зокрема, це вже восьма постановка твору за 120 років існування Львівської опери. У нову ж постановку твору закладено зовсім інші сенси та підтексти. Вони відновлюють історичну справедливість, є особливо актуальними нині й відображають сучасні настрої українців. 

«Переосмислення української класики – важливе завдання для сучасних митців. Все це заради майбутнього нашої країни. Маємо назавжди позбутися нав’язаних радянських та російських наративів у нашій культурі. Українці в новому прочитанні опери «Запорожець за Дунаєм» постають волелюбними й вольовими, якими насправді й були завжди. Під час війни про це дізнався весь світ», – сказав Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. 

Нову музичну редакцію відомої опери здійснили композитори Олександр і Дмитро Саратські, а постановку Оксана Тараненко. Цього разу образ українського козацтва нарешті позбувся столітніх стереотипів, навʼязаних російською пропагандою. Козаки – це могутня, войовнича та волелюбна сила, що здатна протистояти ворогам, а головний герой наділений такими рисами, якими володіють сучасні українці. Він освічений й має вольовий характер. 

Зазвичай глядачі бачили на сцені мальовниче українське село. Наразі ж Львівська опера відмовилася від побутового реалізму. На сцені – умовний метафоричний простір, а художні образи завжди мають потенціал множинного прочитання.

«Вдячний колегам з Львівської опери – Василю Вовкуну та всій команді за сміливість, за те, що змогли привезти спектакль до Києва. Сподіваюсь, що буде змога показати його і в інших містах України», – додав Олександр Ткаченко.

Опера представлена у сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної та сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин. Лібрето – Миколи Бровченка та Оксани Тараненко.

Вас може зацікавити

Держкомтелерадіо приймає заявки на здобуття премії імені Максима Рильського за 2024 рік

Держкомтелерадіо приймає заявки на здобуття премії імені Максима Рильського за 2024 рік

Україна створює національну та регіональні команди зі швидкого реагування та захисту культури

Україна створює національну та регіональні команди зі швидкого реагування та захисту культури