Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

12 грудня відбудеться урочисте встановлення бронзової таблички — відзнаки переможця премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – 2022 на Андріївській церкві

12 грудня о 15.00, напередодні дня пам’яті апостола Андрія Первозванного, в музеї «Андріївська церква» (м. Київ, Андріївський узвіз, 23) відбудеться урочисте встановлення бронзової таблички — відзнаки переможця престижної європейської премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – 2022.

В урочистому заході візьмуть участь: генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, президент Національної спілки архітекторів України Олександр Чижевський, представники Міністерства культури та інформаційної політики України, член Ради Європа Ностра, меценати та культурна громадськість.

Нагадаємо, що 25 вересня у Празі на Європейському саміті культурної спадщини – 2022 проєкт Національного заповідника «Софія Київська» «Протиаварійні та ремонтно-реставраційні роботи по Андріївській церкві» отримав престижну європейську премію — нагороду лауреата конкурсу European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – 2022.

Відзнака українського проєкту — перша за 20 років існування премії! Ця нагорода ще раз підтвердила важливість і складність проведених ремонтно-реставраційних робіт по Андріївській церкві та їх відповідність сучасним принципам якісного втручання в культурну спадщину.

Проєкт був створений за результатами десятирічного науково-технічного моніторингу та втілений у життя Національним заповідником «Софія Київська» разом із провідними науково-дослідними інститутами України, повністю профінансований Міністерством культури та інформаційної політики України.

Ділянка, на якій збудована Андріївська церква, зазнала значної ерозії ґрунту, що поставило під загрозу стабільність фундаменту пам’ятки. Реставрація, що проходила з 2007 по 2020 роки, розпочалася з ретельного ущільнення ґрунтової основи пагорба та укріплення фундаментів і стилобату, а також впровадження нової дренажної системи.

Під час реставрації екстер’єру використовувалися традиційні будівельні матеріали та техніки: для відновлення кладки повторно використали жовту цеглу з розібраних старих будівель; для завершення реставрації чавунних сходів, що ведуть на паперть, використали метод покриття мастикою на основі бджолиного воску.

В інтер’єрі церкви було відновлено первинну колористику XVIII ст., відреставровано живопис. Архівно-іконографічні дослідження сприяли визначенню правильного розміщення ікон у іконостасі, що дало відвідувачам можливість відчути бароковий інтер’єр XVIII ст., як його задумував сам Растреллі.

«Цей дуже символічний проект знаменує собою реставрацію пам’ятки, яка має значну цінність для України та її народу. Стабілізація пагорба усунула причини загроз, попередивши їх потенційні наслідки, і є хорошим прикладом превентивної консервації! Увесь проєкт був ретельно задокументований, а реставрація виконана відмінно», — зазначило журі премії European Heritage Awards / Europa Nostra Awards – 2022.