Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

24 серпня в Національному музеї історії України відкриється виставка «Прапори Незалежності»

24 серпня до Дня Незалежності України в Національному музеї історії України відкриється виставка «Прапори Незалежності», де представлена унікальна колекція стягів періоду кінця ХХ–ХХІ ст.

Виставка буде доступною з 10:00 до 17:00, щодня, на другому поверсі музею.

Відвідувачам представлено 17 унікальних прапорів, зокрема: стяг, що підняли 1990 року біля Київської адміністрації; синьо-жовтий прапорець 1988 року з київського мітингу, який передав музею дисидент Олесь Шевченко; прапор України, що вперше підняли над Антарктидою 6 лютого 1996 року; фрагменти українського прапора зі зруйнованої окупантами телевежі на горі Карачун біля Слов’янська; прапор із донецького аеропорту з підписами українських захисників; прапор України, який волонтерка Вікторія Кононова врятувала та вивезла з окупованого Луганська; прапорець України, що був на навколоземній орбіті, та ін.

Синьо-жовті кольори здавна використовували на прапорах українських земель. На стягах Галицько-Волинської держави в XIV ст. зображували золотого лева на синьому тлі. На козацьких знаменах XVII–XVIII ст. теж трапляється поєднання зазначених кольорів. Історія створення сучасної версії українського прапора сягає XIX ст., коли на засіданні Руської Ради у Львові прийняли рішення про використання синьо-жовтої символіки як національної. Під час подій Української революції 1917–1921 років стяг із цими кольорами обрано офіційним державним символом Української Народної Республіки та Української Держави гетьмана Скоропадського. Після втрати державності використовувати національну символіку продовжив український визвольний рух. Синьо-жовті прапори використовували під час заходів та акцій в українській діаспорі. В СРСР вживання української національної символіки було небезпечним. У архівах КДБ зафіксовані випадки встановлення «націоналістичних» прапорів на будівлях у різних містах України. За такі прояви національної свідомості в тоталітарному СРСР люди отримували значні терміни ув’язнення.

Наприкінці 1980-х років синьо-жовта символіка замайоріла на перших публічних акціях національно-демократичних сил. 1990 року прапори з означеними барвами знову підняли на будівлях державних установ. Вперше це відбулося у Стрию Львівської області 14 березня 1990-го. 3 квітня того самого року національний стяг підняли над Львівською ратушею. А 24 липня, за 70 років, синьо-жовтий прапор офіційно замайорів у столиці: у присутності тисяч людей на Хрещатику підняли стяг на щоглі перед будівлею Київської адміністрації.

Адреса музею: вулиця Володимирська, 2.

Телефон для довідок: (044) 278-48-64.