Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

5-8 березня вдруге відбудеться інтелектуальна програма Косач Talks

5-8 березня вдруге відбудеться інтелектуальна програма Косач Talks в межах мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен» з нагоди ювілейного року видатної культурної діячки Лариси Косач-Квітки в Українському дому (вул. Хрещатик, 2). Впродовж чотирьох днів у форматі лекції-екскурсії мистецтвознавці розповідатимуть відвідувачам проєкту та онлайн-учасникам про гастрономічний світ та модні уподобання Лесі Українки та її родини, а також про ілюстрації видань драматургині. 

Серед запрошених лекторів: Олена Брайченко — засновниця науково-просвітницького проєкту їzhakultura; Ростислав Лужецький — художник і видавець; Діана Клочко — мистецтвознавець; Оксана Космічна — кандидатка історичних наук. 

На події можна безкоштовно завітати в Український дім за попередньою реєстрацією на сайті. 

Для тих людей, хто з різних причин, не мають можливість особисто завітати на події у рамках мистецького проєкту, можуть подивитися різні заходи онлайн. На офіційних сторінках у соцмережах Міністерства культури та інформаційної політики, Державного агентства з питань мистецтва та мистецької освіти, Postmen та на сайті мистецького проєкту можна у прямому ефірі подивитися усі події платформи Косач Talks. 

Програма Косач Talks #2: 

  • 5 березня, п’ятниця 

12:00Лекція-екскурсія від Олени Брайченко: Українська гастрономічна культура кін. ХІХ-поч. ХХ ст. і світ родини Косачів 

На перетині минулих століть світ змінювався надзвичайно стрімко. Ці переміни простежуються в мистецтві, моді, літературі. Але вони стосувались також гастрономії.

Які кулінарні тренди визначали час Лесі Українки, чи відображені вони у її родинній культурі харчування? Чому ми так мало знаємо про кулінарні традиції українських еліт та якою була їхня кухня насправді розкаже дослідниця гастрономічної культури, засновниця науково-просвітницького проєкту їzhakultura Олена Брайченко. 

  • 6 березня, субота 

12:00Лекція-екскурсія від Ростислава Лужецького: Дві Лесі. Леся Українка — Іван Труш 

За двома портретами Лесі Українки роботи Івана Труша, експонованими на виставці, ховається напружена драма взаємин митців: симпатії, дружби, конфлікту та розриву, сліди якого прочитуються в творчості їх обох. Ішлося про конфлікт характерів чи цінностей? Відповідь — у лекції художника і видавця Ростислава Лужецького. 

  • 7 березня, неділя 

12:00Лекція-екскурсія від Діани Клочко: Між європейським і українським: як виконали художники ХХ століття уроки Українки

 Твори Лесі Українки для художників-ілюстраторів середини минулого століття були викликом: для них не існувало ані національної, ні радянської ідеологічної традиції, подібної, наприклад, до британських прерафаелітів чи французьких академістів. Які візуальні рішення вони знайшли для історичних драм та поезії? Де віднайшли культурний контекст? Про складність виразних інтерпретацій розповідатиме мистецтвознавиця Діана Клочко. 

  • 8 березня, понеділок 

12:00Лекція-екскурсія від Оксани Косміної: Чи була Леся Українка модницею? 

Про національний романтизм кінця XIX – початку ХХ століття і його вплив на гардероб шляхетних жінок, а ще про європейський та український контексти одягу і смаків Лесі Українки розкаже кандидатка історичних наук, етнологиня Оксана Косміна. 

Нагадаємо, Косач Talks — дискусійно-інтелектуальна програма, що має засвідчити багатогранність постаті, а також по-новому відкрити життя і творчість Лариси Косач-Квітки. Адже Леся Українка й донині має безпрецедентну вагу для українського та світового літературно-культурного процесу. Мета програми – актуалізувати для сучасників ті грані біографії та численні різноманітні праці Лесі Українки, які й донині залишаються захопливими та актуальними. 

За додатковою інформацією та коментарями пропонуємо звертатися до прес-служби МКІП за телефоном: 098 699 82 65. 

Офіційні партнери мистецького проєкту «Леся Українка: 150 імен» — благодійний фонд Zagoriy Foundation, компанії Нова пошта та Епіцентр. 

Просимо вас звернути увагу, що під час проведення культурних подій продовжують діяти карантинні обмеження, яких необхідно дотримуватися: одягати респіратор або захисну маску, що закриває ніс та рот; дотримуватися соціальної дистанції між людьми, не більше однієї особи на 4 кв. м. площі та дотримуватися заходів особистої гігієни.