Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

МКМС: 4 січня в Києві покажуть картину М.Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною»

У Мистецькому арсеналі покажуть повернену в Україну картину Михайла Паніна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною». Картину можна буде побачити на виставці «СПЕЦВАНТАЖ! Історії повернення українських культурних цінностей» з 4 січня 2020 року.

Запрошуємо в суботу, 4 січня, о 12:00 на встановлення картини в експозицію. Після того, як картина займе своє місце у виставковій залі, відбудеться пресконференція.

Учасниці:
Олеся Островська-Люта, генеральна директорка Мистецького арсеналу
Світлана Фоменко, заступниця Міністра культури, молоді та спорту
Тетяна Шапаренко, директорка Дніпропетровського художнього музею

Акредитація представників ЗМІ за посиланням.

На цей день Мистецький арсенал підготував спеціальну освітню програму:
13:30 – авторська екскурсія директорки Дніпропетровського художнього музею Тетяни Шапаренко та керівниці музейного відділу Мистецького арсеналу Ольги Мельник.
15:00-16:00 – квест виставкою. У квесті можуть взяти участь діти від 7 років і дорослі, в командах до 5 учасників або поодинці.
16:30 – мистецька гра «Приховані значення», де учасники опиняться в ролі дослідників картини «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною»

Після закриття виставки «СПЕЦВАНТАЖ!» 19 січня 2020 року картина Михайла Паніна повернеться до Дніпропетровського художнього музею.

Повернення полотна «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» — перший результативний випадок співпраці України і США на офіційному державному рівні щодо повернення пам’яток культурної спадщини, незаконно вивезених за кордон.

Картина «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зникла з Дніпропетровського художнього музею під час окупації міста у 1941 році. ЇЇ автор — Михайло Панін, перший директор Дніпропетровського художнього училища.

Твір був серед 64 експонатів, показаних у день відкриття музею 27 квітня 1914 року, і відтоді увійшов до постійної експозиції художнього музею в Дніпрі. Після приходу до міста нацистських військ твори з постійної експозиції зникли. Вважалося, що їх, у тому числі й роботу Паніна, знищили окупанти.

Історія переміщень картини з моменту її зникнення невідома і до сьогодні. Лише згодом її слід віднайшовся — вже за океаном. З 1962 року вона зберігалась у приватному будинку в місті Ріджфілд, штат Коннектикут. Власник, ім’я якого залишається невідомим, емігрував до США зі Швейцарії в 1946 році. У 1986 році цей чоловік помер, а наступного року будинок було продано. Нові господарі, Габріела й Девід Трейсі, разом із нерухомістю отримали у власність і картину Михайла Паніна. Полотно належало подружжю Трейсі понад 30 років, доки в 2017-му Габріела й Девід не вирішили виставити твір на аукціон.

Відтоді почалась історія повернення «Таємного виїзду Івана Грозного перед опричниною» в Україну. Працівники Дніпропетровського художнього музею знайшли й відреагували на оголошення в аукціонному каталозі. Один із перших листів до аукціонного дому від музею звучав доволі емоційно: «[робота] “Іван Грозний” була в колекції художнього музею до 1941 року і була вкрадена за часів Другої світової війни. Цей факт підтверджується наявними в музеї документами. Будь ласка, зупиніть продаж цієї картини на аукціоні! Згідно з міжнародними правилами реституції викрадених предметів мистецтва, картина повинна бути повернена Україні». Невдовзі Федеральне бюро розслідувань США вилучило роботу, а власники твору відмовилися від прав на неї. Коментуючи ситуацію ЗМІ, Габріела й Девід Трейсі зазначали: вони щасливі від думки про те, що картина повертається туди, де має бути, а саме — в Україну.

Дніпропетровський художній музей надав американській стороні всі необхідні докази того, що робота належала музею. Це архівні матеріали та музейна облікова документація: перелік втрачених у 1941–1943 роках цінностей, міжвоєнні фотографії експозиції, сторінки книги обліку музею за період 1921–1940 років, публікації в «Короткому путівнику по музею». Збереглась і рукописна розписка про вилучення експонатів, у тому числі й роботи Паніна, німецьким офіцером.

До участі в процесі повернення твору на рідну землю долучився цілий ряд українських та американських інституцій. Так, із боку України це були: Міністерство культури України, Дніпропетровський художній музей, Міністерство закордонних справ України, Посольство України в США, Служба зовнішньої розвідки України, Відділ міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Дніпропетровській області, Відділ іноземних перекладів Дніпропетровської торгово-промислової палати. З боку США: Аукціонний дім «The Potomack Сompany», Федеральне Бюро Розслідувань США, Державний департамент США, Прокуратура Округу Колумбія. Зрештою, після майже двох років копіткої роботи та з огляду на відсутність претензій інших сторін, твір повернули в посольство України у Вашингтоні. Звідти картина вирушила через океан додому.