Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У Національній філармонії України зіграють концерт Академічного симфонічного оркестру

24 лютого 2024 року, в день повномасштабного вторгнення рф в Україну, о 19:00 в Колонній залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України відбудеться концерт Академічного симфонічного оркестру.

Трансляцію можна переглянути на Philharmonie Live  

Подію проведуть у партнерстві з Паризькою філармонією в межах місії підтримки українських музикантів та за підтримки Посольства Французької Республіки та Французького Інституту в Україні. 

Концерт відкриє бетховенська Увертюра Леонора №3 (1806), яка вважається однією з найбільш монументальних  увертюр в історії музики та завершується ствердженням свободи.

Українська музика буде репрезентована творами двох сучасних композиторів: Євгена Станковича та Вікторії Полевої.

«Допоки живе людина, для неї музика вічна. Коли людини немає – я не знаю, хто визначатиме вічність чи не вічність музики», – говорить один із провідних українських композиторів Євген Станкович, який залишився в Києві та продовжує творити під регулярними російськими бомбардуваннями української столиці. Як і відомий київський композитор Валентин Сильвестров, Станкович – учень композитора-модерніста Бориса Лятошинського, якого радянська влада утискала у творчих проявах й лише зараз європейський слухач відкриває для себе цю постать та його твори. 

Вершиною інструментальної творчості Станковича є Другий скрипковий концерт (2006). Трагедійне наповнення зближує цей твір із такими жанрами, як сповідь і навіть реквієм. Твір був написаний невдовзі після подій 2004 року, відомих як «Помаранчева революція»: ще тоді український народ показав свою незгоду із наступом на демократичні цінності, які продовжує захищати і зараз.

Не залишала Київ у перші дні війни і композиторка Вікторія Полева. Її «Bucha. Lacrimosa» – оплакування, увічнення у мистецтві пам’яті про сотні мирних жителів, закатованих росіянами у березні 2022 в передмісті Києва – містечку Буча. «Цей твір було написано після того, як я побачила фотографії тих страшних звірств, – згадує авторка. – Тоді я майже згоріла од відчаю, від неможливості жити далі. Це – споглядання того, як душі закатованих, зґвалтованих, розстріляних українців підіймаються до неба, як струмки. Це – свідоцтво втрати раю людяності. «Попіл Бучі» стукає в моє серце». Проте навіть найстрашніша реальність у художній рефлексії композиторки обертається утвердженням світла наприкінці твору.

У фіналі – музика сучасної французької композиторки Камій Пепан – «На вістрі бурі», натхненна швидкоплинними світловими спалахами, які знаменують розпал нестримного буревію. Втім, твір дуже точно резонує зі станом, в якому зараз перебувають українці – а зрештою, і весь світ – балансуючи на межі, в очікуванні переламного моменту. 

«Вже два роки світ є свідком повномасштабної неспровокованої російської агресії проти України. Ці два роки гинуть і музиканти – хтось на фронті, хтось у власній оселі чи на вулиці, ставши жертвою ракетних ударів, хтось піддається переслідуванню та тортурам на тимчасово окупованій території  через власну проукраїнську позицію, хтось отримав інвалідність… Цей список великий і, на жаль, щодня поповнюється… 

Концертом «Україна Незламна» Національна філармонія України прагне донести до слухача ідею незламності українців, їх право на власну ідентичність на своїй землі, згадуючи полеглих героїв-музикантів….

«Ми щиро вдячні Паризькій філармонії, передовсім її генеральному директору Олів’є Мантеі та керівниці української місії Анні Ставиченко за ідею та можливість показати цю подію французькому слухачеві. Разом – до Перемоги!», – генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед.

Скрипкові соло виконає Дмитро Ткаченко – випускник Національної музичної академії України (Київ) та Школи музики і драми Гілдхолл (Лондон).

Диригент – Сергій Голубничий, в.о. доцента кафедри оперної підготовки та музичної режисури Національної музичної академії України, головний диригент Оперної студії НМАУ, диригент Національної Опери України. Лауреат Першої премії ІІ Міжнародного конкурсу диригентів імені Стефана Турчака. Гастролював у США, Канаді, Японії, Великобританії, Німеччині, Нідерландах, Бельгії, Люксембурзі, Франції, Польщі, Грузії, Казахстані, Узбекистані.