Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У Софії Київській презентують факсимільні видання Христинопільського Апостола, Апостола Федоровича та Теслугівського Апостола

Події

8 лютого о 16.00 в Софійському соборі презентують факсимільні видання: Христинопільський Апостол XII ст., Апостол Федоровича 1574 року та Теслугівський Апостол 1594 року. 

Національний заповідник «Софія Київська», Видавництво «Горобець», Благодійний фонд імені Б. Возницького, Центр дослідження і відродження Волині представлять три Апостоли, що досліджувалися і вивчалися, а потім версталися й друкувалися впродовж двох років війни. Книги вийшли за підтримки благодійників проєкту наприкінці 2023 року, які донатили не лише на потреби ЗСУ, а знаходили час, натхнення і кошти підтримати культуру під час війни.

У презентації також візьмуть участь: представники влади, церкви, видавці, науковці, меценати, співробітники музеїв, представники ЗМІ.       

Довідково:

Христинопільський Апостол ХІІ ст.

У 2009 році видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину», покликаний удоступнити науковцям і всім, хто цікавиться культурною спадщиною, факсимільні видання середньовічних кодексів Руси-України, які опинилися за кордоном. До таких рукописних книг належить Христинопільський Апостол ХІІ ст., три частини якого зберігаються в колекціях України та Республіки Польща. Основна частина середньовічного рукопису у вигляді кодексу знаходиться у колекції Львівського історичного музею. Інші дві частини є фрагментами і належать зібранням Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (8 аркушів) та Бібліотеки князів Чарторийських Національного музею у Кракові (4 аркуші).

Христинопільський Апостол є унікальним пергаментним манускриптом, переписаним на теренах Руси-України у ХІІ ст. Кодекс є найдавнішим і найповнішим перекладом послідовно викладених Діянь і Послань апостолів церковнослов’янською мовою. Пропоноване видання складається зі вступної статті Олександра Охріменка, присвяченої книжковій культурі середньовічної Європи та Руси-України; повної фотокопії усіх трьох частин Христинопільського Апостола, відомих на 2023 р.; кодикологічного дослідження рукопису, підготовленого архим. Методієм (Станіславом) Волощенком.

Апостол Федоровича  1574 року

Львівський Апостол або Діяння та послання апостольські Івана Федоровича традиційно вважається найдавнішою точно датованою книгою, надрукованою в Україні, матеріальним свідченням тривалості української культурної традиції. Факсимільне перевидання видатного першодруку відзначає велетенські заслуги друкованого слова та життєвого і творчого подвигу «друкаря книг перед тим небачених» Івана Федоровича, майстра книжного мистецтва, талановитого художника-гравера, інженера, ливарника, східнослов’янського гуманіста і просвітителя ХVІ ст.

Для перевидання використано примірники Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника.

Саме у примірнику, взятому за основу факсимільної копії, міститься запис протоігумена, професора і ректора Львівського університету М. Гриневецького на початку ХІХ ст. про місце поховання друкаря. Завдяки цьому записові, у 1971 р. під час археологічних досліджень церкви львівського монастиря святого Онуфрія за безпосередньої участі українського мистецтвознавця Б. Возницького були віднайдені останки першодрукаря, а через тривалий час проведена їх наукова експертиза.

Шкіряну оправу факсимільного перевидання реконструйовано з використанням елементів оздоблення палітурок видань друкарні Львівського ставропігійського братства ХVІІ ст., оскільки книги Апостола 1574 року в оригінальних оправах невідомі, а львівська братська друкарня продовжувала традиції друкарні Івана Федоровича.

Факсимільне перевидання Апостола Івана Федоровича є складовою частиною гуманітарного просвітницького проєкту відзначення культурних здобутків і спадщини першодрукаря для національної та світової культури, їх збереження й поширення.

І як складова частина проєкту – це укладання і друк першого східнослов’янського посібника  «Буквар» з граматикою, який також буде представлено на презентації.

Теслугівський Апостол 1594 року  належить до українізованих списків із друкованого Апостола 1525 року Франциска Скорини. 

Кодекс створений на Волині у містечку Теслугів священником Гермогеном з 20 жовтня 1593 по 28 січня 1594 року півуставним типом письма і орнаментований у народному стилі за мотивами української вишивки. Він зберігається у Харківській державній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка (Колекція рукописних книг 819172). Через війну рф проти України оригінал рукопису перебуває у небезпеці та є недоступним для користувачів. Тому це видання факсимільного типу має надзвичайно вагоме значення.