Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Агенція культурної спадщини Нідерландів передала Україні синьо-блакитні щити

Міністерство культури та інформаційної політики України за підтримки Посольства України в Королівстві Нідерланди отримало від Агенції культурної спадщини Нідерландів кілька тисяч синьо-білих щитів для маркування пам’яток культурної спадщини.

З початку повномасштабного вторгнення за наявними даними відомо про пошкодження чи руйнування 1062 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 123, місцевого – 864, щойно виявлених – 75.  

Враховуючи масштаби руйнувань, сьогодні важливо використовувати всі наявні механізми захисту культурних цінностей як на національному, так і на міжнародному рівні.

У 2023 році під час 3-го позачергового засідання Комітету ЮНЕСКО із захисту культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, а також 18-го чергового засідання зазначеного Комітету 25 об’єктам культурної спадщини України надано «посилений захист» у рамках Другого протоколу 1999 року до Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту. Тепер ці об’єкти будуть промарковані відповідними знаками. 

Також завдяки допомозі Королівства Нідерланди  планується маркування синьо-білими щитами ряду пам’яток культурної спадщини у національних заповідниках.

Завідувачка сектору з питань моніторингу ситуації на тимчасово окупованих територіях департаменту культурної спадщини МКІП пояснила, що завдяки отриманню статусу «під посиленим захистом» створені додаткові міжнародні механізми захисту об’єктів культурної спадщини України. 

«Посилюється міжнародна відповідальність росії за скоєні злочини проти культурної спадщини України. Об’єкти мають сильний міжнародний юридичний імунітет від нападів Росії. Атаки на зазначені об’єкти розглядатимуться як воєнний злочин у сенсі міжнародного кримінального правосуддя. Ми високо цінуємо підтримку Нідерландів і сподіваємось на подальшу спільну взаємодію у контексті збереження культ спадщини», – зазначила Ліна Дорошенко.

Вона також додала, що досвід України показав необхідність аналізу дієвості механізмів захисту пам’яток культурної спадщини і анонсувала проведення заходу, де буде актуалізовано це питання. Мова йде про конференцію «Захист культурної спадщини та протидія культурному стиранню під час збройного конфлікту», яка буде організована у липні у партнерстві з Міністерством закордонних справ, Постійним представництвом України при ЮНЕСКО та ГО «Кримський інститут стратегічних досліджень».

Основними завданнями конференції стане обговорення релевантності інструментів міжнародного права, зокрема Гаазької конвенції 1954 року та двох Протоколів до неї у справі захисту культурних цінностей/об’єктів культурної спадщини під час збройного конфлікту. А також ознайомлення з досвідом України та інших країн у сфері захисту культурних цінностей об’єктів культурної спадщини під час збройних конфліктів та узагальнення досвіду, досягнутих результатів, прикладних досліджень.

Вас може зацікавити

У Києво-Печерській лаврі молились за оборонців Маріуполя, що вже два роки перебувають в російському полоні

У Києво-Печерській лаврі молились за оборонців Маріуполя, що вже два роки перебувають в російському полоні

УІК оголосив перелік переможців конкурсу проєктів, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання

УІК оголосив перелік переможців конкурсу проєктів, спрямованих на організацію і проведення заходів з промоції читання