Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

До Дня добровольця відкрилася виставка зброї та спорядження «През шаблі маєм права!»

14 березня, в День українського добровольця, в Національному музеї історії України відкрилася виставка «През шаблі маєм права!» про історію зброї та військового спорядження на території України від прадавніх часів до сьогодні. 

Переглянути фотоальбом

Відкриття виставки відвідав Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

«Передусім скажу слова вдячності колективу музею за те, що ви продовжуєте працювати під час війни. Зокрема, й за те, що організовуєте такі виставки, які надихають всіх нас перемогу. Я пройшовся виставкою і дуже хочу, аби ми її показали (хоча б віртуально) нашим західним партнерам – щоб вони не соромилися надавати нам допомогу. Ми маємо право на свободу і нашу незалежність та вже впродовж віків довели, що можемо вправно користуватися найкращою зброєю», – сказав Міністр. 

Головна ідея проєкту – показати, якою зброєю боролися та перемагали українці, а також народи, які населяли територію країни. Окрім того, важлива складова проєкту присвячена музейникам, які захищають свободу України на фронті або рятують людей на передовій. Більшість із них – добровольці. 

«Не даремно у назву виставки винесені слова гетьмана Івана Мазепи з його «Думи». За умов, коли ворог намагається приректи нас на національне небуття, лише збройно можемо відстояти свої людські та національні права», – зауважив куратор виставки Богдан Патриляк.

За словами музейників, унікальна колекція зброї у закладі почала формуватися ще за часів її заснування на зламі ХІХ та ХХ століть. У зібранні представлено озброєння від палеоліту до сучасності. Нині ж виставка показує еволюцію українського озброєння та вплив на неї зброярських традицій сусідніх країн.

Частина виставки присвячена результатам досліджень поля битви під Кумейками, де у грудні 1637 року зійшлися козацько-селянські війська під проводом Павла Бута та коронна армія Речі Посполитої. Археологічна експедиція Національного музею історії України під керівництвом Сергія Діденка у 2022 році виявила на місці бою деталі військового спорядження, зразки боєприпасів, монети, ремісничі та господарські знаряддя. Частину цих знахідок можна буде побачити на виставці. 

Вас може зацікавити

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони

Перемога спадщини: «скіфське золото» експонуватиметься у Києві до деокупації Криму

Перемога спадщини: «скіфське золото» експонуватиметься у Києві до деокупації Криму