Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Гостиний двір потребує невідкладного завершення протиаварійних робіт

У Києві на Контрактовій площі представники Міністерства культури та інформаційної політики, Національного заповідника «Софія Київська», столичної влади, громадськості та медіа обговорили шляхи завершення протиаварійних робіт на пам’ятці культурної спадщини національного значення – Гостиний двір.

Переглянути фотоальбом

Основна мета зустрічі – запобігти руйнації пам’ятки, що перебуває в аварійному стані, а також обговорити подальшу долю Гостиного двору як майбутнього музейно-виставкового простору столиці. Наразі ця будівля потерпає через несприятливі природні чинники, більша частина об’єкта перебуває в незаконсервованому стані. Початок повномасштабного вторгнення рф в Україну вніс свої корективи й протиаварійні роботи на цьому об’єкті не були завершені.

Згідно з проєктно-кошторисною документацією протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт, хоча профінансовано лише понад 9 млн грн. Йдеться винятково про консерваційні роботи.

«Реставраційні роботи в Гостиному дворі можливі лише після завершення війни. Проте ми не маємо втратити цей об’єкт. Маємо зберегти нашу культурну спадщину, ідентичність, духовність. Ми повинні знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку», – сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Міністерство культури та інформаційної політики отримало звернення від столичної влади з пропозицією передати Гостинний двір у комунальну власність Києва. Місто готове виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи Гостинного двору за умови його передачі у власність громади.

«На сьогодні будівля Гостинного двору перебуває в аварійному стані та потребує негайних першочергових протиаварійних робіт. Відсутність гідроізоляції, неглибоке залягання метро під будівлею можуть призвести до руйнування пам’ятки та створення загрози техногенного характеру. Київська влада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України щодо передачі Гостинного двору громаді, аби мати змогу проводити необхідні роботи з порятунку цього об’єкта, що є домінантою Контрактової площі та має знову стати окрасою стародавнього Подолу», – підкреслила Ганна Старостенко.

Вона також додала, що бачить на цьому місці великий музейно-виставковий простір, де б розмістився Музей історії міста Києва.

«Понад 20 років тому цей музей був позбавлений свого приміщення, а саме Кловського палацу, який забрали у громади міста, і тепер там розміщується інша державна інституція, а понад 300 об’єктів музейного фонду не експонуються», – зауважила Ганна Старостенко.

Своєю чергою директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова розповіла про бачення майбутнього Гостиного двору.

«Сьогодні, коли наша країна бореться за свободу та незалежність, відродження Гостиного двору набуває нового значення. Його історія сягає далекого 1813 року. Зберігаючи Гостиний, ми зберігаємо пам’ять про наше місто і країну. Показуємо світу, що Україна – це земля багатої культури та історії», – сказала Марина Соловйова.

Нагадаємо, що зараз Гостиний двір перебуває в управлінні МКІП. Із травня 2021 року Гостинний двір є пам’яткою національного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1. Із 26 серпня 2021 року Гостиний двір під державною охороною. До повномасштабного вторгнення на об’єкті проводили роботи з порятунку та відновлення як унікальної культурної пам’ятки в самому серці історичного Подолу.

Вас може зацікавити

Національний музей історії України прозвітував про використання коштів, зібраних на демонтаж незаконної забудови на території музею

Національний музей історії України прозвітував про використання коштів, зібраних на демонтаж незаконної забудови на території музею

Генеральним директором агентства УКРІНФОРМ призначено Сергія Череватого

Генеральним директором агентства УКРІНФОРМ призначено Сергія Череватого