Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Креативні індустрії: їх роль та місце у сучасному українському суспільстві

Що таке креативні індустрії? 

Креативні індустрії – це широкий сектор економіки, який об’єднує різноманітні галузі, що базуються на творчості, інноваціях та культурних продуктах. Ці галузі зазвичай створюють, виробляють або поширюють продукти та послуги, що мають високий ступінь оригінальності та виражають індивідуальний та художній підхід.

Словосполучення “креативні індустрії” використовується у множині, оскільки воно відноситься до широкого спектра різноманітних галузей економіки, що базуються на творчості, інноваціях та культурних продуктах. Поняття “креативні індустрії” охоплює багато різних сфер, такі як медіа (включаючи кіно, телебачення, радіо, видавництво), мистецтво, дизайн (графічний, промисловий, вебдизайн), музика, література, архітектура, реклама, мода, виставкова справа, відеоігри, а також кулінарія, театр та багато іншого. Кожна з цих галузей має свої унікальні характеристики, але вони всі спільно використовують творчість та креативний підхід у процесі створення продуктів та послуг. Таким чином, використання множини у словосполученні “креативні індустрії” відображає різноманітність та комплексність цього сектора економіки. 

Креативні індустрії сприяють не лише економічному розвитку, але й формуванню культурного обличчя суспільства. Вони створюють місця для вираження ідей, сприяють культурному обміну, підтримці різноманітності та розвитку творчих навичок. Крім того, ці галузі є важливими джерелами робочих місць та притягують талановитих індивідів, які сприяють інноваціям та розвитку суспільства в цілому.

Галузь креативних індустрій регулюється Законом України “Про культуру”. Цей закон встановлює загальні засади культурної політики, регулює відносини у сфері культури та мистецтва, а також спрямований на розвиток культурної сфери в країні. Одним з пунктів нової редакції цього Закону за 2017 рік є стимулювання розвитку креативних індустрій та закріплення заходів щодо їх розвитку та підтримки, адже вони визначаються, як важлива складова економіки.

Внесок креативних індустрій в економічний розвиток України.

Креативні індустрії в Україні відіграють важливу роль у її економічному розвитку. Вони є основною складовою частиною креативної економіки та створюють значну кількість робочих місць у таких галузях, як медіа, дизайн, музика, кіно, театр, література та інші. Креативні індустрії створюють культурні та творчі продукти, які є основою креативної економіки, а креативна економіка надає можливості для розвитку та підтримки цих галузей за допомогою інвестицій, політичної підтримки та створення сприятливого середовища для творчої діяльності. Таким чином, креативна економіка та креативні індустрії спільно сприяють економічному зростанню та розвитку суспільства. Зокрема зменшенню безробіття та підвищенню рівня доходів населення. У 2019 році креативні індустрії згенерували 3,94% доданої вартості в Україні (₴ 117 млрд), забезпечили роботою 352 тисяч людей, або 3,6% зайнятих осіб.

Креативні індустрії стимулюють економічний розвиток через створення інноваційних продуктів та послуг. Найбільші креативні сектори за обсягом створеної доданої вартості — ІТ; реклама, маркетинг та PR; аудіовізуальний сектор; архітектура; видавнича справа. Розвиток нових технологій у цих галузях сприяє росту інвестицій та підтримці підприємництва. 

Згідно з дослідженням Центру розвитку креативної економіки за 2021 рік – Україна має вагому частку креативної економіки (7% ВВП), але її потенціал ще вище (понад 10% ВВП). Зростання частки креативної економіки у ВВП створює системні позитивні макроефекти. Через збільшення частки креативної економіки у ВВП з поточних 7% до 10% можна досягти збільшення ВВП на 182,1 млрд грн, експорту – на 95,6 млрд грн, валового прибутку підприємств – на 92,7 млрд грн.

У 2022 році креативні індустрії України опинилися у кризовому стані через початок повномасштабної війни та її наслідки для всіх секторів національної економіки. Але попри складні обставини, представники креативних індустрій продовжують діяльність, адаптуючись під нові умови та зовнішні зміни. На тлі загальної невизначеності міжнародні партнери надають підтримку на забезпечення базової безпеки українських фахівців і на відновлення діяльності, пропонуючи багато можливостей як за кордоном, так і в Україні.

У 2022 році Україна експортувала креативних послуг на 3766 млн доларів США, імпортувала на 724 млн, таким чином, позитивне сальдо склало 3042 млн доларів США. Частка експорту креативних послуг за даними Державної служби статистики України у загальному експорті послуг становила 41.1% (у 2021 році — 30,1%). 3 частки креативних послуг 41,1%, 40,5% становлять послуги у сфері телекомунікації, комп’ютерні та інформаційні послуги, 0.4% – роялті, а 0.2% культурні та рекреаційні послуги. Тобто майже весь експорт у креативних індустріях іде від сфери ІТ, яка надає комп’ютерні послуги. 

Значний внесок креативних індустрій також спостерігається у підтримці місцевих громад та регіонального розвитку. Вони створюють унікальну ідентичність різних регіонів країни та сприяють збереженню культурного надбання.

Важливість розвитку креативної економіки щороку стає все очевиднішою. Всесвітній економічний форум (WEF) визначив креативність однією з головних компетенцій майбутнього. «Основним паливом економіки ХХ ст. була нафта, а паливом ХХІ ст. – є креативність» – Джон Ньюбігін, член ради креативних індустрій уряду Великобританії. Креативні індустрії відіграють ключову роль у створенні інноваційного та стійкого економічного розвитку України, сприяючи росту бізнесу, підвищенню конкурентоспроможності та збагаченню культурного життя країни.

Вас може зацікавити

«Незламність традицій»: у Національному музеї декоративного мистецтва відкрилася виставка робіт студентів та викладачів Академії Бойчука

«Незламність традицій»: у Національному музеї декоративного мистецтва відкрилася виставка робіт студентів та викладачів Академії Бойчука

Ростислав Карандєєв і голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін обговорили створення нового культурного центру на Херсонщині

Ростислав Карандєєв і голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін обговорили створення нового культурного центру на Херсонщині