Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Місія ЮНЕСКО підготує всеосяжний звіт про шкоду, завдану ракетними ударами всесвітній спадщині в Одесі

7 серпня відбувся брифінг голови Бюро ЮНЕСКО в Україні К’яри Децці Бардескі щодо попередніх висновків місії з оцінки пошкоджень у Одесі, після атак на культурні та релігійні об’єкти міста, а також про поточні плани реагування, які будуть спрямовані на збереження культурної спадщини Одеси.

Як зазначила К’яра Децці Бардескі, завданням місії було провести комплексну технічну оцінку шкоди, завданої культурним та релігійним цінностям в період з 20 липня по 23 липня 2023 року. Це включало інвентаризацію та документування обʼєктів, оцінку структурної цілісності та візуальний огляд стійкості будівель для визначення ступеня їх пошкодження.

«Що стосується Одеси, то ми вже маємо досить великий перелік з понад 50 обʼєктів, окремі з яких вже були відвідані фахівцями місії ЮНЕСКО. Ці об’єкти були визнані, як будівлі зі складними пошкодженнями, деякі з них мали до 60–80 % пошкоджень», — підкреслила голова Бюро ЮНЕСКО в Україні.

Наразі, за словами К’яри Децці Бардескі, фахівці почали створення документації поточного стану для плану збереження і відновлення будівель, а також відцифровування сильно пошкоджених будівель, зокрема Спасо-Преображенського собору та Будинку вчених.

Очільниця Бюро ЮНЕСКО також повідомила, що організація мобілізувала термінове фінансування для перших робіт через фонд для надзвичайних ситуацій, який забезпечується різними донорами.

За підсумками проведених заходів місія ЮНЕСКО підготує всеосяжний звіт про шкоду, завдану ракетними ударами всесвітній спадщині в Одесі, для зустрічі країн-учасниць Гаазької конвенції у грудні. Цей звіт може бути використаний як доказ в міжнародних судах.

«ЮНЕСКО не має мандату для розслідування. Натомість детальне документування ЮНЕСКО може бути застосовне відповідними органами. Були приклади цього в минулому, зокрема у випадку завдання шкоди спадщині в Тімбукту, Малі, в 2013 році. Документація ЮНЕСКО була використана Міжнародним кримінальним судом для розслідування», — заявила К’яра Децці Бардескі.

Вас може зацікавити

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони

Перемога спадщини: «скіфське золото» експонуватиметься у Києві до деокупації Криму

Перемога спадщини: «скіфське золото» експонуватиметься у Києві до деокупації Криму