Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Мистецтво застосування санкцій: МКІП разом із НАЗК розпочинають роботу в межах Art Sanct Task Force

Проєкти МКІП

За даними ЮНЕСКО, в Україні вже пошкоджено понад 230 культурних об’єктів,  багато з них було пограбовано рашистами.За даними української сторони, станом на 01.02.2023 пошкоджено або зруйновано понад 1500 об‘єктів культурної спадщини та культурної інфраструктури.

Окрім того, все частіше фіксують факти, коли важливі археологічні знахідки, книги, предмети народного та образотворчого мистецтва з України виставляються на продаж на різноманітних аукціонах та в галереях по всьому світу.

Протидіяти цьому віднині будуть Міністерство культури та інформаційної політики і  Національне агентство з питань запобігання корупції, які розпочали спільну роботу в межах робочої групи Art Sanct Task Force. 

Завданням робочої групи визначено відстеження порушення санкцій у світових операціях на ринку мистецтва та запобігання незаконній торгівлі предметами мистецтва і старовини, що були викрадені окупантами в Україні під час війни.

«Росія систематично порушує закони війни та вчиняє злочини проти культурної спадщини. Окупанти по собі залишають пограбовані та зруйновані музеї, заміновані бібліотеки, зруйновані пам’ятки. І хоча країна-агресорка зовсім зневажає міжнародне право, попри те, що є членом ЮНЕСКО та підписантом низки міжнародних договорів, зокрема, Конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту,  відповідати Росії доведеться за всі без винятку воєнні злочини проти України. Наразі ми проводимо роботу по ідентифікації всього, що було викрадено росіянами в Україні та перебуваємо в контакті з міжнародними і українськими правоохоронними органами й профільними організаціями, щоб запобігти міжнародному трафіку викрадених предметів мистецтва та притягнути Росію до відповідальності. Для цього ми маємо систематизувати цю роботу. З цією метою й розпочинаємо тісну співпрацю з Національним агентством з питань запобігання корупції у межах робочої групи Art Sanct Task Force»,– сказав Міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко. 

Art Sanct Task Force має дві основні мети, зокрема, це виявлення викрадених під час війни в Україні предметів мистецтва та недопущення їхнього вільного обігу у світі й пошук мистецьких активів підсанкційних росіян з метою подальшого замороження цих активів та їхньої конфіскації. 

«У співпраці з українськими та світовими  представниками арт-ринку, міжнародними експертами, зокрема членами Art Sanct Task Force та Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій, ми плануємо повністю змінити підхід до санкцій в мистецькій сфері. НАЗК має досвід створення інноваційних IT-продуктів. Відсутність єдиної бази викрадених під час війни українських предметів мистецтва сприяє їх незаконному обігу. Ми плануємо створити спеціальну базу даних предметів мистецтва, викрадених з українських приватних і державних колекцій, з метою їх ідентифікації та повернення в Україну. Окремо буде вестися робота з недопущення обходу санкцій, тобто пошуку мистецьких активів підсанкційних росіян, подальшої  заморозки цих активів, конфіскації та, у майбутньому, передачі Україні. Ми плануємо об’єднати ці об’єкти в рамках однієї бази, що спростить доброчесним учасникам арт-ринку проведення “санкційних” перевірок та ускладнить для російських олігархів продаж таких активів», – зазначив Голова НАЗК Олександр Новіков 

Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну НАЗК разом з Міністерством закордонних справ України (МЗС), Службою безпеки України (СБУ), Міністерством юстиції України та іншими інституціями почало роботу над  формуванням санкційних списків росіян, причетних до розв’язання війни проти нашої держави.

Роль НАЗК у санкційній політиці передбачена в Дорожній карті індивідуальних санкцій, розробленій Стенфордською міжнародною робочою групою з російських санкцій.

Будь ласка, зв’яжіться з нами електронною поштою [email protected], якщо у вас виникнуть додаткові запитання чи пропозиції.

Якщо ви хочете допомогти з цією ініціативою, надішліть нам свої пропозиції чи запитання, заповнивши форму: https://forms.gle/FYWyxbDRM8uTLi6L6.

Вас може зацікавити

«Culture VS War»: завершився перший етап проєкту у Великій Британії за участю українського гурту Антитіла

«Culture VS War»: завершився перший етап проєкту у Великій Британії за участю українського гурту Антитіла

«Мистецтво допомагати»: у межах проєкту МКІП відбулись тренінги з першої психологічної допомоги

«Мистецтво допомагати»: у межах проєкту МКІП відбулись тренінги з першої психологічної допомоги