Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

На Хортиці виявили важливу історичну пам’ятку культурної спадщини – човен-однодеревку, якому ймовірно 500 років

30 червня Національний заповідник «Хортиця» презентував нову унікальну знахідку – човен-однодеревку. Це рухома пам’ятка культурної спадщини, яка безпосередньо пов’язана з історією України. Її виявили співробітники заповідника під час планового обстеження берегової смуги річки Дніпро, яка обміліла внаслідок руйнації росіянами Каховської ГЕС. 

Одразу після виявлення об’єкта для його захисту біля місця знахідки почав працювати пост охорони. Після детальнішого обстеження фахівці встановили, що знахідка – це довбаний човен, виготовлений з цільного стовбура дуба. Загальні габарити: довжина пам’ятки 6700 мм, ширина 800 мм (з урахуванням деформації), висота борту 500 мм. 

Човен був розмитий з піску та частинами переміщений до реставраційного ангара. Зараз він потребує термінової консервації у спеціальному хімічному розчині та надалі – реставрації, аби стати музейним експонатом. Пам’ятка збереглась на 70-80%, відсутній фрагмент  лівого  борту в кормовій частині. По правому борту спостерігаються дві повздовжні тріщини завдовжки 2-3 метри.

Раніше біля берегів Хортиці заходили подібні човни, які пов’язані з давньоруським поселенням на острові. Воно існувало з X по XIV cт. Такі плавзасоби використовувалися для риболовлі та інших промислів, місцевих перевезень, а також для обслуговування переправ. Ймовірно, нова знахідка тієї ж епохи. Згідно зі станом збереженості деревини можна припустити, що вік човна може сягати 300-500 років. 

Нагадаємо, через надзвичайну екологічну ситуацію й падіння води в річці Дніпро внаслідок руйнації росіянами Каховської ГЕС під загрозою знищення опинилися численні пам’ятки історії та археології, які знаходилися на затоплених ділянках. Для їх виявлення та порятунку співробітники Національного заповідника «Хортиця» щоденно моніторять прибережну смугу. 

Вас може зацікавити

У Києві відбудеться Всеукраїнський форум «Культура під час війни. Людський капітал»

У Києві відбудеться Всеукраїнський форум «Культура під час війни. Людський капітал»

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони

Музей народної архітектури та побуту: суд скасував рішення про зони охорони