Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

На території заповідника «Хортиця» виявлено нові археологічні знахідки

Внаслідок зруйнування Каховської ГЕС росіянами та різкого спаду рівня води оголилась значна ділянка берегової смуги. Вперше за 70 років на поверхні опинились території, які були під водами Дніпра. Берегова смуга острова Хортиця багата пам’ятками історії та археології, однак деякі з них знаходяться в аварійному стані та потребують невідкладних рятівних та превентивних робіт. 

Співробітники Національного заповідника «Хортиця» щодня проводять інспекції для забезпечення збереження цих пам’яток та знаходять археологічний матеріал. За цей період знайдено кілька сотен археологічних предметів, виготовлених з металу, кераміки та дерева, а також понад 1000 фрагментів керамічних виробів. 

Під час рейдових та розвідувальних виходів були знайдені археологічні пам’ятки, які умовно можна поділити на такі групи:

1) кераміка різного часу та призначення, починаючи від доби енеоліту (6-5 тис. до н.е.) і закінчуючи ХІХ століттям. Зазвичай ці знахідки представлені уламками гончарної або ліпної кераміки, такими як частини вінців, ручки, денці, плечики та інші. Окрім того, до керамічних знахідок можна віднести люльки, грузила, прясла тощо.

2) знаряддя з кременю представлені давніми інструментами для полювання або обробки. Також, вони можуть мати форму кременю, який використовувався у вогнепальній середньовічній зброї з замковим типом курка.

3)  металеві знахідки охоплюють широкий спектр предметів. Особливий інтерес становлять монети, оскільки вони найбільш точно датуються та надають важливу інформацію. Також серед цих знахідок є речі, пов’язані з епохою козацтва на острові Хортиця, такі як різноманітні мушкетні та пістольні кулі, ремені пряжки та застібки, а також деталі від зброї та інші предмети.

4) скло – це один з найбільш крихких матеріалів, і його знахідки відбуваються значно рідше. Тим не менш, співробітники заповідника знаходять уламки середньовічних пляшок та навіть скляні бомби.

Усі виявлені археологічні знахідки проходять процес камеральної обробки та додаються до польового опису, який надалі буде основою для створення археологічного звіту.

З урахуванням сучасної ситуації, пріоритети та напрямки досліджень зазнали змін. Окрім забезпечення захисту пам’яток, виникла необхідність в порятунку та підтримці належного стану археологічних об’єктів. Для цього проводяться рейдові виходи на аварійні ділянки та реагування на сигнали від місцевих мешканців, які щоденно знаходять артефакти на узбережжі. Робота включає археологічні дослідження як інвазивного, так і неінвазивного характеру, цифрування знахідок, а також проведення освітніх заходів та інші ініціативи.

Вас може зацікавити

На Харківщині суд повернув у державну власність пам’ятку архітектури національного значення «Покровська церква» 

На Харківщині суд повернув у державну власність пам’ятку архітектури національного значення «Покровська церква» 

В Українському домі презентували виставковий проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»

В Українському домі презентували виставковий проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль»