Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Національні заклади України провели заходи до 95-річчя Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета

Події

Постать Патріарха Філарета (у миру — Михайла Денисенка) є знаковою в духовному житті України. Вже 57 років владика звершує архіпастирське служіння на Київській кафедрі та 61 рік перебуває в єпископському сані. Патріарх зробив значний внесок у духовну самостійність України — сприяв відокремленню Української Православної Церкви від Московського патріархату й отриманню Томоса про автокефалію Української церкви.

Також Святійший Філарет є перекладачем Біблії та корпусу богослужбової та святоотцівської літератури українською мовою. Під час російсько-української війни Патріарх надає активну духовну підтримку воїнам Збройних Сил і українським волонтерам. За свою релігійну, духовно —просвітницьку та державотворчу діяльність у 2019 році Патріарх Філарет отримав звання Героя України.  

До ювілею Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета у культурних закладах відкрилися тематичні виставки.

Зокрема, у Національній історичній бібліотеці України презентували книжкові видання, присвячені діяльності Патріарха Філарета. Тут є численні зразки його проповідей, послань, промов, доповідей на наукових конференціях, листів. Також експоновані статті та інтерв’ю з нагоди 20-ліття Інтронізації Святійшого Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета, література про його дипломатичну діяльність, видання про історію архіпастирського служіння за 55 років діяльності на Київській кафедрі.

Окрім цього, відвідувачі зможуть ознайомитися із перекладами українською мовою Біблії, книг про діяння Вселенських Соборів, творів Святих Отців і вчителів Церкви, святителів — Василія Великого, Іоана Золотоустого, Григорія Богослова, богослужбової літератури.

У Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відкрили книжкову виставку, де презентували повне зібрання праць Патріарха Філарета разом із виданнями про його життя і творчість, книгами про значення Української церкви в державотворенні. В експозиції є Закон Божий, Біблійні оповідання, «Святе Євангеліє», «Житія Святих», «Діяння Вселенських соборів» в 5-ти томах. Експозиція зацікавить всіх, хто вивчає богословську діяльність ієрарха.

Водночас у Національному музеї історії України представили елементи церковного одягу Святійшого Патріарха Філарета у 1970–1980 рр., зокрема, панагію «Ісус Христос» та омофор. Також відвідувачі побачать панагію «Богоматір всіх скорботних Радість», яку Патріарх вдягнув під час єпископського рукопокладення. У виставці також представлені плакети «Петро і Павло» та «Множення хлібів і риби», які Митрополиту Київському та Галицькому Філарету у 1988 р. подарували у Ватиканській бібліотеці до урочистого відзначення 1000-ліття хрещення Русі.

У Національному музеї літератури України триває виставка «Слово Боже дає силу і плоди великі». В експозиції наявні численні видання, світлини, особисті речі, які  висвітлюють богослужбову, проповідницьку та громадську діяльність владики Філарета. Також є книги в перекладі Патріарха, підготовлені за його безпосередньою участю та редагування, і видання, опубліковані з його ініціативи та благословення. Виставка доповнена світлинами, що унаочнюють багатогранну діяльність духовного діяча, визначного Пастиря українського народу, який поклав більшість свого життя на служіння духовної незалежності нашої нації.

Вас може зацікавити

Держкомтелерадіо приймає заявки на здобуття премії імені Максима Рильського за 2024 рік

Держкомтелерадіо приймає заявки на здобуття премії імені Максима Рильського за 2024 рік

Україна створює національну та регіональні команди зі швидкого реагування та захисту культури

Україна створює національну та регіональні команди зі швидкого реагування та захисту культури