Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Спільна декларація міністрів: Посилення захисту та відновлення культурної спадщини України в контексті міжнародного співробітництва

Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України, на запрошення Науріса Пунтуліса, Міністра культури Латвійської Республіки,  разом з Пйотром Глінським, Віце-прем’єр-міністром, Міністром культури та національної спадщини Республіки Польща, Сімонасом Кайрисом, Міністром культури Литовської Республіки, Хейді Пургою, Міністеркою культури Естонської Республіки, а також Ернесто Оттоне, заступником генерального директора ЮНЕСКО з питань культури, взяв участь у круглому столі, після якого була підписана Спільна декларація щодо посилення захисту та відновлення культурної спадщини України в контексті міжнародного співробітництва.

Переглянути фотоальбом

Круглий стіл був організований з нагоди відзначення 20-річчя Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини 2003 року таяк частина святкування 150-річчня Латвійського фестивалю пісні і танцю, традиція проведення якого внесена до Списку ЮНЕСКО шедеврів усної та нематеріальної культурної спадщини людства. Дискусія під час круглого столу була спрямована на важливість захисту, збереження та відновлення української культурної спадщини в умовах повномасштабної війни в Україні.

Олександр Ткаченко під час проведення круглого столу подякував країнам-партнерам за масштабну підтримку та солідарність з незалежною, мирною та демократичною Україною, зокрема у сферах захисту та збереження культурної спадщини України та консолідації зусиль у підтримці українських культурних та креативних секторів, під час неспровокованої військової агресії росії проти України, яка триває вже 500 днів, де об’єкти культурної спадщини продовжують бути стратегічними цілями атак російської армії.

«Протягом 500 днів український народ опирається загарбнику, який продовжує запускати ракети та скидати бомби на житлові будинки, лікарні, школи та культурні центри, музеї та театри. Ворог, який знищує українців лише за те, що вони є українцями – носіями української мови та культури, традицій та історичної пам’яті», – сказав Олександр Ткаченко.

Український Міністр повідомив, що через російську агресію в Україні постраждали 1582 об’єкти культурної інфраструктури. Загалом було пошкоджено понад 600 пам’яток культурної спадщини, а серед них майже третина була знищена. У ніч з 5-го на 6-е липня відбулася одна з наймасштабніших атак на Львів. Внаслідок ракетних обстрілів постраждав архітектурний пам’ятник місцевого значення, який розташований в буферній зоні Світової спадщини ЮНЕСКО «Львів: ансамбль історичного центру». Цей ансамбль складається з 17 житлових будинків.

Особливо серйозні наслідки виникли після руйнування росіянами дамби Каховської ГЕС. Це стало найбільшою екологічною та гуманітарною трагедією для України, а також створило нові загрози для сектору культури країни. Багато пам’яток історії, архітектури та містобудування були повністю або частково підтоплені. Крім того, втрачено землеробські знання та навички, пов’язані з кулінарією. Підтоплення пам’ятних місць та місць проведення певних ритуалів, може вплинути на історичну пам’ять, її практики та передачу знань (наприклад, «традиційний матвіївський зелений борщ «Червонянський» ). 

«Наша духовна та нематеріальна культурна спадщина виявилася опорою, проти якої розбиваються всі спроби агресора стерти нашу ідентичність, фальсифікувати історію, порушити нашу мужність та відданість ідеалам добра. Сьогодні Україна бореться за європейські та універсальні цінності, за природні та матеріальні багатства, за наше спільне стале майбутнє», – підкреслив Міністр.

Міністерство культури та інформаційної політики України спільно з громадським сектором активно працює над інвентаризацією нематеріальної культурної спадщини та її включенням до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Вже дві заявки – «Українська писанка: традиція і мистецтво» та «Практика з охорони кобзарсько-лірницької традиції» – будуть розглядатися у наступному році. Крім того, розпочато діалог щодо поліпшення законодавчих інструментів у захисті культурної спадщини, запрошуючи кафедру ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини та законодавства при Латвійській академії культури. У рамках серії заходів з нагоди 20-річчя Конвенції ЮНЕСКО, в червні відбулася серія вебінарів, на яких були оцінені результати проєкту «Підтримка стійкості українських школярів шляхом підвищення свідомості про їхню живу спадщину» («Supporting the resilience of Ukrainian school children through enhancing awareness of their living heritage»), який підтримувався Надзвичайним фондом спадщини ЮНЕСКО (UNESCO Heritage Emergency Fund). Цей проект є надзвичайно важливим, оскільки сприяє передачі знань про живу спадщину школярам у різних куточках України.

Крім того, український Міністр акцентував увагу на необхідності захисту культурної спадщини в зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. Він також підкреслив важливість впровадження ефективних механізмів протидії пограбуванню та незаконному вивезенню українських культурних цінностей на територію росії або на тимчасово окуповані території, що здійснюється російською окупаційною владою, оскільки це є грубим порушенням міжнародного права.

За результатами круглого столу, сторони-учасники підписали Спільну декларацію, в якій міністри культури заявили про намір посилити зусилля з охорони та промоції культурної спадщини України, зокрема нематеріальної. Вони закликали Європейську комісію та країни-члени Європейського Союзу збільшити фінансову підтримку для відновлення культурних та креативних секторів та реставрації культурної спадщини України, які постраждали від війни росії проти України. Також наголосили на необхідності створення міжнародного Фонду захисту культурної спадщини України, а також на наданні цільової підтримки та забезпеченні безпечного та сприятливого середовища для українських спільнот, що отримали тимчасовий прихисток, з метою збереження та передачі їх нематеріальної культурної спадщини. 

Делегації, на чолі з міністрами культури, відвідали Латвійський Національний художній музей та Музей арт-нуво в Ризі. У рамках святкування 150-річчя Латвійського фестивалю пісні і танцю вони також насолодитися танцювальною виставою «Вічний рух» на стадіоні «Даугава» і відвідали фінальний концерт «Upward Together» в «Межпарку». 

Вас може зацікавити

«Героям Слава»: «Мистецька ФОРТЕЦЯ» посприяла показу документальної стрічки Бернара-Анрі Леві у Харкові

«Героям Слава»: «Мистецька ФОРТЕЦЯ» посприяла показу документальної стрічки Бернара-Анрі Леві у Харкові

Ростислав Карандєєв презентував розроблений МКІП законопроєкт про меценатство у сфері культури 

Ростислав Карандєєв презентував розроблений МКІП законопроєкт про меценатство у сфері культури