Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У день 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика в Батурині відкрилась виставка про шлях Гетьмана

21 жовтня в день 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика у Батурині в Національному історико-культурному заповіднику «Гетьманська столиця» відбулась низка заходів, присвячених автору першої української Конституції, видатному політичному, державному та військовому діячу й Гетьману України в екзилі.

Для всіх, хто любить історію й хоче провести історичні паралелі з сьогоденням, відкрилась виставка «Пилип Орлик. Шлях Гетьмана». Експозиція вперше розкриває головні віхи шляху Пилипа Орлика. Відтак усі охочі можуть побачити предмети із зібрання заповідника «Гетьманська столиця» від початку ХVІІІ століття.

Це унікальні археологічні знахідки із єдиної на сьогодні відомої і дослідженої домівки Пилипа Орлика в Батурині, портрети Орлика, картини сучасних митців; копії унікальних документів із архівів Швеції, Франції та росії, зібрані та опрацьовані істориками заповідника у співпраці з провідними істориками Європи. Це «Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького», «Діаріуш» (щоденник Пилипа Орлика), Конституція України 1996 року з підписами її авторів.

Всі ці експонати свідчать про те, що Іван Мазепа і Пилип Орлик – гетьмани, що напрацювали фундамент устрою для українського народу. Про це йдеться у «Договори і постановлення прав і вольностей Війська Запорозького» 1710 року. 

Також експонати свідчать про те, що саме Пилип Орлик є тим державником, хто формував першу антимосковську коаліцію з усвідомленням головного  ворога України та небезпеки, якою є москва для Польщі, Швеції, Туреччини. 30 років він тримав українське питання в Європі в активному стані, гетьман-емігрант мав аудієнції у всіх впливових дворах Європи, і більшість погоджувалась із його точкою зору, про що свідчать думки Станіслава Лещинського, короля Речі Посполитої: «Без свободи козацької нації не буде спокою на сході Європи»; Людовіка XV, короля Франції: «Маю підстави думати, що дозволити росіянам заволодіти Україною, означатиме взяти участь у справжній несправедливості». 

Крім того, до ювілею Пилипа Орлика українцям презентували археографічне видання «Пилип Орлик і мазепинці. Джерела» видавництва «Кліо». Книга – науково-популярна, розрахована на широке коло читачів, усіх тих, хто цікавиться минулим України, її конституційною та правовою традицією.

 

Вас може зацікавити

«Погляд крізь час»: у Києві відкрилась персональна виставка Валерія Франчука

«Погляд крізь час»: у Києві відкрилась персональна виставка Валерія Франчука

УІК оголосив конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів з промоції читання

УІК оголосив конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів з промоції читання