Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У Луврі вперше презентували шедеври сакрального мистецтва з Музею Ханенків

Сьогодні у Луврі відкрилася Виставка «Біля витоків сакрального образу. Ікони з Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві», яка презентує 5 із 16 творів, привезених до Франції: чотири енкаустичні ікони на дереві VI та VII століть, які походять із монастиря Святої Катерини на горі Синай, та константинопольську мікромозаїчну ікону кінця XIII – початку XIV століття, оздоблену винятковим золотарським обрамленням.

Переглянути фотоальбом

У грудні минулого року між Лувром, Міністерством культури та інформаційної політики України та Посольством України у Франції було підписано меморандум про розширення співпраці та багаторівневих партнерських проєктів з музеями України. Сьогоднішня виставка є продовженням співпраці між музейними інституціями України та Франції. 

Від 2022 року співпрацювали команди обох міністерств культури, фахівці з Лувра та з Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків, що дозволило, в умовах найвищої секретності, перевезти до Франції шістнадцять мистецьких творів, які належать до найвизначніших в українських національних колекціях. Проект був підтриманий Фондом ALIPH.

Окрім експонування, всі шедеври сакрального мистецтва стануть об’єктом поглибленого вивчення та наукового аналізу. Міжнародний комітет, що складатиметься з українських науковців та міжнародних фахівців у цій царині, супроводжуватиме дослідження.

Виставка яскраво ілюструє завдання, які стоять перед нещодавно створеним в Музеї Лувру відділом Мистецтв Візантії та християнств на Сході. Поєднання цих п’яти ікон демонструє водночас античну спадщину, в якій бере свій початок візантійська цивілізація, та запроваджене нею глибоко оригінальне ставлення до образу, що характеризує мистецьке вираження у східному християнстві.

«Важлива співпраця з міністерством культури Франції продовжується. Лувр, один з найзнаменитіших і великих музеїв, приймає на зберігання частину цінної колекції Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві. Ми вітаємо роботу щодо дослідження цих колекцій і радіємо заснуванню окремого відділу в Луврі, який буде займатися дослідженням візантійських ікон», – заявив під час презентації виставки Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Міністр висловив вдячність Франції за абсолютно адресні та конкретні кроки підтримки, як, наприклад, стажування українських музейників в рамках домовленостей між МКІП та Міністерством культури Франції. 

«В повоєнний час наші музеї стикнуться з проблемами реставрації творів, з питаннями реекспозиції та побудовою нової системи взаємодії з аудиторіями. Для музейників вже постали питання безбар’єрності та інклюзивності. Тому ділитися досвідом та переймати найкращі європейські практики музейної справи дуже важливо. Я вдячний всім музейникам України, які зараз попри всі загрози зберігають колекції та уможливлюють такі проекти дійсно світового значення», – сказав Міністр.

На церемонії відкриття виставки була присутня в.о. директорки Музею Ханенків Юлія Ваганова

«Протягом останнього року музей Ханенків проявив неймовірну стійкість і став місцем солідаризації, уваги і взаємоповаги різних спільнот. Саме ці принципи зробили можливим сьогоднішню співпрацю з Лувром. Проект базується на спільному дослідницькому і науковому інтересі двох інституцій, підтримці і професійній експертизі. Презентовані твори є частиною української спадщини і пам’ятками візантійського мистецтва світового значення. Нещодавно Лувр розпочав велику роботу щодо створення відділу візантійського мистецтва, проводить і актуалізує існуючі дослідження. Твори з колекції Ханенків є одними з перших в цій програмі спільних досліджень. Ми дякуємо колегам за цехову підтримку і що спільно можемо бути бронею в  складні часи», – зазначила вона.

Про ікони

Святий Іоанн Хреститель, Богородиця з Дитям, Святі Сергій і Вакх та Святі Платон і Гликерія – чотири ікони з колекції Національного музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків у Києві датуються VI-VII століттям та є ключовими для історії мистецтва живопису. Експонування цих творів у Луврі є особливою подією ще й тому, що вони належать до тих рідкісних ікон, які походять із монастиря Святої Катерини на горі Синай та зберігаються поза межами Єгипту. Створені за технологією енкаустичного живопису, ці чотири ікони є абсолютно винятковими пам’ятками найдавнішого періоду в історії іконопису.

Ще одна ікона з мікромозаїки з зображенням Святого Миколая належить до періоду Візантійської імперії кінця XIII – початку XIV століття. Ця коштовна ікона є винятковим зразком особливо делікатної техніки, яку майстерні Константинополя (сучасний Стамбул, Туреччина) почали застосовувати у другій половині XII століття. Дотепер збереглося лише близько 50 екземплярів, серед яких два – у Луврі.

Про Музей Ханенків

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків є найбільш значущою українською установою, яка присвячена світовій історії мистецтва. Тут зберігається близько двадцяти п’яти тисяч творів античного, візантійського, європейського та азійського мистецтв. 

Колекція завдячує своєю появою закоханим у мистецтво українським підприємцям та філантропам Богданові та Варварі Ханенкам. Свої перші придбання вони здійснили під час весільної подорожі до Італії у 1874 році. Збираючи енциклопедичну колекцію спочатку для себе, подружжя мало задум згодом зробити її доступною для широкого загалу.

Вас може зацікавити

Міністерство культури та інформаційної політики ініціюватиме формування реанімаційного пакета допомоги для пам’яток України

Ростислав Карандєєв обговорив з представницями Міжнародного жіночого руху «За сімейні цінності» майбутню співпрацю з промоції української культури