Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У Національному музеї Голодомору-геноциду до 90-х роковин трагедії відкрилась виставка «Leica, що бачила Голодомор»

23 листопада до Дня пам’яті жертв Голодомору в Залі пам’яті Національного музею Голодомору-геноциду відкрилась унікальна виставка «Leica, що бачила Голодомор». 

Під час 90-х роковин пам’яті жертв Голодомору триває війна росії проти України. Як тоді, так і зараз москва прагне знищити українську націю. Але навіть коли по Україні б’ють російські ракети, українці в окупації ховають жовто-блакитний прапор, а Збройні Сили дають відсіч російській армії й відвойовують кожен метр української землі. 

Виставка має гучно нагадати українському суспільству про спробу москви в минулому знищити українців як націю та про уроки, які українці винесли з цього. Імперська росія не може допустити сильну демократичну Україну. Сьогодні ми щодня бачимо цьому нові докази – поховання на звільнених територіях, катування, мародерство та інші злочини росіян на території України.

«Радянський режим нищив докази.Дуже символічно, що ми вшановуємо жертв Голодомору під час 90-х роковин пам’яті, а в цей же час йде повномасштабна війна росії проти України. Музей Голодомору-геноциду – це єдиний об’єкт, будівництво другої черги якого, продовжується під час війни. Я дуже вдячний нашим колегам з Великої Британії за те, що вони приїхали і змогли організувати цю виставку. Це є свідченням нашої співпраці та допомоги, яку надає Велика Британія Україні», – сказав Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. 

Основні предмети експозиції це фотоапарат Leica ІІ 1932 року та альбом з фотографіями Харкова 1933 року, які були зняті на цю Лейку. Предмети належали австрійському інженеру Александру Вінербергеру. Він працював в 1932-33 роках в Харкові й таємно фотографував на свою камеру жертв Голодомору. А в 1934 році контрабандою вивіз плівку до Австрії. Сьогодні це ледь не єдині фото, на яких зафіксовано злочин геноциду 1932-1933 в Україні.

«Ця виставка є потужним проявом пам’яті, я вдячна родині Александра Вінербергера, яка ціною надзвичайних зусиль привезла цю виставку в Україну. Дякую», зазначила Мелінда Сіммонс, Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні, сім’я якої походить з України.

Так, українці на власні очі зможуть побачити унікальний предмет 1932-1933 років, завдяки якому світ має фотодокази совєцького геноциду проти українців.

Через каральний механізм радянської системи Україна має обмежену кількість фото жертв Голодомору. В архівах знаходяться кримінальні справи проти людей, що намагалися зафіксувати «жебраків» на вулицях того часу. Тільки завдяки сміливості Александра, ці фото з Харкова побачили світ. 

На виставці показані також друковані праці: листи та публікації Александра Вінербергера про його життя в СРСР та безпосередньо в Україні. 

«Сьогодні, через 90 років, ми стоїмо тут і з сумом у наших серцях, розуміємо те, що наступні покоління будуть знати і відчувати, а також нести в собі знання про страждання всієї нації», – зазначила праонука Вінербергера Самара Пірс, яка нині володіє артефактами й спеціально привезла їх з Лондона до Києва на експонування в Музей Голодомору. 

Мультимедійним доповненням виставки є анімація про історію фото: як вони були вивезені до Європи, вперше оприлюднені, яку роль зіграли в доведенні правди про Голодомор та як стали найвідомішими фото про геноцид українців. До цієї частини також будуть включені фотографії 1932-1933 і 2022 років, які демонструють злочини росії проти українців тоді і зараз та засвідчують тяглість російського наміру винищення української нації. Ці цифрові матеріали будуть демонструватися за допомогою музейних проєкторів по колу Зали пам’яті.  

Нагадаємо, продовження виставки буде представлено у вигляді інформаційного проєкту «Силуети пам’яті». На зупинці громадського транспорту «Церква Спаса на Берестові» біля Музею Голодомору розмістять фото нинішньої війни. Ідея полягає у тому, аби зіставити візуальні образи з фотографій Александра Вінербергера та фото повномасштабної війни, зроблені військовими 93-ої окремої механізованої бригади «Холодний Яр». 

Автори виставки: Леся Гасиджак, Яна Гринько, Марина Богуш. 

Організатори: Національний музей Голодомору-геноциду, Міністерство культури та інформаційної політики України.

Виставка триватиме до 27 листопада 2022 року. 

 

 

Вас може зацікавити

Артисти ХНАТОБ повернулися до Харкова з гуманітарного туру

Артисти ХНАТОБ повернулися до Харкова з гуманітарного туру

Стартував конкурсний добір на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду

Стартував конкурсний добір на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду