Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

«Українська зима: від Романа до Йордана»: Скансен у Пирогові та Музей Києва презентували спільну виставку про зимові свята

Сьогодні, 29 листопада, в Музеї історії міста Києва відбулося відкриття виставки «Українська зима: від Романа до Йордана». Проєкт презентує найяскравіший цикл зимових свят українців, що за новоюліанським календарем розпочинається на Романа (18 листопада) та закінчується на Водохреща (6 січня). У заході взяв участь т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв. 

Переглянути фотоальбом

«Ця виставка — дуже важлива і потрібна акція, оскільки через експонати унаявнюються чинники, які нас об’єднують, — наші традиції. Головне, що тут ми можемо отримати позитивні емоції — відчуття історичної тяглості, віру в українську націю, у наше майбутнє, яке однозначно буде переможним, оскільки ми не просто цього прагнемо, а для цього працюємо. Кожен на своєму місці робить цю справу з великою віддачею. Тож з особливою повагою та словами вдячності звернімося до українських воїнів, завдяки яким ми можемо відкривати такі проєкти», — сказав Ростислав Карандєєв.

Експозиція охоплює дві зали й умовно поділена на зони різних свят, які йдуть одне за одним і характеризуються особливою обрядовістю. У першій залі відвідувачі зможуть побачити експонати з фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України (скансену в Пирогові), зокрема, картини Василя Непийпива, рушники, керамічні іграшки. Також там представлені витинанки й різдвяні листівки з фондів Музею Києва й символи різдвяно-новорічного періоду: колядницькі зірки-«звізди», «павуки», дідухи, витинанки та ляльки. Перлиною цього простору є велика різдвяна шопка з фігурами Йосипа, Марії, Ісусика, тварин, а також — солом’яний вертеп, виготовлений учнями дитячої студії «Соломія».

«Ми хочемо допомогти усім нашим відвідувачам, які завітають сюди, у тому процесі самоідентифікації, через який зараз проходить вся наша країна і за що наші хлопці зараз там в окопах віддають свої  життя», — підкреслила генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України Оксана Повякель. 

В експозиційній зоні, присвяченій традиціям передріздвяних свят (Катерини, Андрія, Миколая), відвідувачів познайомлять з давніми ворожіннями на долю, традиціями молодіжних вечорниць, звичаєм випікання особливого святочного медового печива «миколайчиків» та різдвяними прикрасами, виготовлення яких традиційно припадало на цей час. 

Також тут можна побачити святковий інтер’єр хати з дідухом на покуті, керамічним посудом для 12-ти обрядових страв представляє традиції Святвечора, коли напередодні Різдва вся родина збирається за столом, аби вшанувати пам’ять предків.

Особливе місце в експозиції відведено традиції різдвяного колядування, що побутувало на Маланки. У цій частині виставки представлений святковий одяг, а також маски тотемних тварин  — кози, коня, кобилочки, ведмедя  — символів родючості, сили та здоров’я.

«Я сподіваюся, що ви вийдете звідси багатшими і будете пишатися тим, наскільки наша країна є багатющою на традиції, на мистецтво, на можливості. І з цим підете далі», – зауважила директорка Музею історії міста Києва Діана Попова.

Цього року Україна перейшла на новоюліанський календар, тож більшість церковних дат змістилися на 13 днів назад, нагадали організатори. 

Вас може зацікавити

Ростислав Карандєєв вручив мисткині Ніні Саєнко орден княгині Ольги під час відкриття виставки доробку її династії 

Ростислав Карандєєв вручив мисткині Ніні Саєнко орден княгині Ольги під час відкриття виставки доробку її династії 

Perform Europe 2024: Україна є третьою за кількістю підтриманих проєктів за результатами конкурсу програми ЄС «Креативна Європа»

Perform Europe 2024: Україна є третьою за кількістю підтриманих проєктів за результатами конкурсу програми ЄС «Креативна Європа»