Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Українське книговидання: тенденції та перспективи розвитку галузі

Книговидання в Україні: визначення та перспективи.

Книговидання – це комплексна індустрія, що охоплює процеси створення, видавництва, редагування, друку, розповсюдження та продажу книг. Ця галузь займається виробництвом та поширенням письмових творів у різних форматах, включаючи традиційні паперові книги, електронні книги та аудіокниги. 

Основні складові книговидання включають видавництва, які обирають літературні твори для публікації, редагують їх, забезпечують дизайн та виробництво обкладинок, контролюють друк та готують книги до розповсюдження. Крім того, важливою частиною книговидання є маркетинг та реклама, які спрямовані на просування та реалізацію видань.

Українське книговидання перебуває на шляху сталого розвитку, пройшовши певний шлях у напрямку сучасності та цифровізації. Останні роки принесли зміни, які сприяли зростанню інтересу до читання та підвищенню якості книжкових видань.

Однією з тенденцій є розвиток електронного та аудіокниговидання. Видавництва активно впроваджують ці формати, що розширює аудиторію та забезпечує більшу доступність літератури. Крім того, зростає популярність подкастів та аудіоконтенту, пов’язаного з книжковою тематикою. За словами Ілони Замоцної, співзасновниці видавництва “Віхола”, продаж електронних та аудіоверсій книжок становить близько 8-10% від загальних продажів. 

Видавництва та книгарні все ще зазнають впливу цифрової трансформації. Вони вдосконалюють свої онлайн-платформи, розвиваються в напрямку електронної комерції та використовують соціальні мережі для просування та зближення з аудиторією. Це створює можливість промоції читання серед молоді. Спостерігається збільшення кількості “книжкових” блогерів, онлайн книжкових клубів, а в популярній мережі Tik-tok навіть існує окремий напрям – BookTok, присвячений популяризації книг та створенню спільноти людей, що поділяють інтерес до книг та читання. 

Стан українського книговидання зараз можна схарактеризувати як динамічний та такий, що розвивається. Всього в Україні наразі функціонує 560 видавництв.  Індустрія книговидання в Україні переживає період змін і адаптації до нових умов, включаючи цифрову трансформацію та зміни в читацьких преференціях.  Оцінка книжкового ринку, за даними Українського інституту книги, станом на лютий 2024 року:

 • Видавці (представлені в книжковій торгівлі) ~ 300
 • Роздрібні продавці (книгарні та точки продажу) ~ 600
 • Інтернет продавці ~ 50
 • Річний обсяг ринку ~ 2-3 млрд грн

Українські видавництва активно пристосовуються до змін, впроваджуючи нові технології, експериментуючи з подачею та шукаючи нові способи привернення аудиторії. Також спостерігається зростання кількості молодих видавництв, які принесли свіжість та новаторство в галузь.Вони зазвичай спеціалізуються на нішевих тематиках, експериментують з форматами та способами продажу. Це сприяє диверсифікації ринку та збільшенню вибору для читачів. Зокрема, за даними Державного комітету телебачення і радіомовлення, упродовж 2023 року до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції внесли 270 нових суб’єктів. А загальний показник тиражів книг за 2023 рік – 24,66 млн прим.

Важливим рушієм розвитку галузі є її грошова підтримка, зокрема Український інститут книги інформує, що за 2023 рік обсяг фінансування склав 63,95 млн грн, з них:

 •  6,27 млн грн — програми популяризації читання, української літератури в Україні та за кордоном, 
 • 10,72 млн грн — програма підтримки перекладів, 
 • 33,13 млн грн — підготовка, друк та доставляння книжкових видань за результатами мистецького конкурсу, 
 • 13,83 млн грн — забезпечення діяльності Українського інституту книги (заробітна плата та нарахування на неї — 13,17 млн грн, товари й послуги, комунальні послуги та енергоносії — 0,66 млн грн). 

Що та скільки читають українці?

Порівняно з іншими країнами, в Україні читання книги не є дуже популярним часопроведенням, а саме – воно займає 5 місце у списку можливих розваг, відразу після радіо, про що свідчить дослідження Ukrainian Reading Publishing Data 2018.

Попри це, згідно з новою статистикою – 17% опитаних українців читають щодня, що вдвічі більше, ніж у 2020 році. При цьому кількість людей, які не читають узагалі, лишається доволі стабільною: 2023-го – 30%, 2020-го – 33%, 2018-го – 31%. Про це свідчать результати дослідження Info Sapiens на замовлення Українського інституту книги.

Найбільш популярною наразі залишається зарубіжна література. За словами генерального директора видавництва “Фоліо” О.В. Красовицького – це понад 80%. 

Але українська література також набирає популярності, крім класики читачів все більше приваблюють письменники-сучасники. За оцінкою Українського інституту книги на першому місці опинилася книжка “Я бачу, вас цікавить пітьма” Іларіона Павлюка (“Видавництво Старого Лева”, переклала з російської Вікторія Стах). Вона зацікавила покупців і київських книгарень, і загальноукраїнських майданчиків.

Крім неї популярними були ще три романи:

 • “Драбина” Євгенії Кузнєцової (“Видавництво Старого Лева”);
 • “Нові Темні Віки. Колонія” Макса Кідрука (Видавництво “Бородатий Тамарин”);
 • “Танці з кістками” Андрія Сем’янкова (Видавництво “Віхола”).

Також Український інститут книги зазначає, що популярними були не лише художня проза, а й вірші та науково-популярні й публіцистичні видання.

Соціальна та культурна важливість книговидання, як галузі. 

Книговидання має важливе значення для суспільства з різних причин. По-перше, воно сприяє розвитку освіти та культури. Книги є основним джерелом знань та інформації, що допомагає підвищити рівень освіти та розширити культурний світогляд людей. Через книги люди отримують доступ до історії, науки, мистецтва та інших сфер знань.

Друга важлива функція книговидання – це збереження культурної спадщини. Література відображає культурні та історичні аспекти суспільства, допомагаючи зберегти та передати цінності та традиції минулих поколінь. Книги стають свого роду документами часу, які відображають дух епохи та особливості культурного життя.

Третій аспект – це розвиток мови та літератури. Книговидання сприяє розвитку мовленнєвих навичок та літературної культури. Видання літературних творів сприяє розвитку мови, розширенню словникового запасу та підвищенню грамотності.

Крім того, книговидання стимулює творчість та інновації. Книги можуть бути джерелом натхнення для творчих особистостей у всіх сферах життя, сприяючи творчому розвитку та інтелектуальному зростанню.

Нарешті, книговидання є важливою складовою культурної та креативної галузі. Воно сприяє розвитку економіки, створює робочі місця та сприяє розвитку сфери інтелектуальної власності.

Вас може зацікавити

«Незламність традицій»: у Національному музеї декоративного мистецтва відкрилася виставка робіт студентів та викладачів Академії Бойчука

«Незламність традицій»: у Національному музеї декоративного мистецтва відкрилася виставка робіт студентів та викладачів Академії Бойчука

Ростислав Карандєєв і голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін обговорили створення нового культурного центру на Херсонщині

Ростислав Карандєєв і голова Херсонської ОВА Олександр Прокудін обговорили створення нового культурного центру на Херсонщині