Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Українську родину Столярчуків визнали Праведниками народів світу

27 січня в Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту в Києві вручили нагороду Праведників народів світу за допомогу, надану єврейському народу в роки Другої світової війни. Почесне звання родині Володимиру та Павлині Столярчуків посмертно присвоїла Держава Ізраїль на знак глибокої вдячності. Нагороду отримала праонука Праведників Аліна Зінченко.

«Є дати, які ми завжди пам’ятаємо. 27 січня – однозначно одна з них. Цього дня 79 років тому концтабір Аушвіц був звільнений Червоною армією. Та нещодавно до цього списку додалися ще дві дати. 24 лютого 2022 року росія почала повномасштабну агресію проти України, а 7 жовтня минулого року стався безпрецедентний теракт проти Ізраїлю. Понад 1200 ні в чому не винних ізраїльтян були вбиті, сотні були взяті в заручники. Це був найбільш смертоносний напад на євреїв з часів Голокосту. Після Голокосту весь світ заприсягся: «Ніколи знову». Ніколи знову Єврейський народ не залишиться незахищеним і беззахисним перед обличчям переслідувань та насильства. Після жахливого нападу 7 жовтня ця фраза знову стала актуальною. Держава Ізраїль була створена для захисту єврейського народу, і ми зробимо все можливе, щоб припинити терор і повернути наших громадян додому», – сказав Надзвичайний та Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні Міхаель Бродський.

Нагадаємо, щорічно 27 січня міжнародна спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту. Цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили один із найбільших нацистських таборів смерті – Аушвіц-Біркенау. Цей день за рішенням Генеральної Асамблеї ООН став датою, коли світ згадує про жертв нацистського терору. 

«Кожна трагічна сторінка в житті людства завжди перегортається. Літопис складається з багатьох сторінок. Перегорнувши сторінку Другої світової війни, Голокосту, ми маємо пам’ятати не тільки основний трагічний текст цієї сторінки. На ній є чимало доброго тексту про тих людей, хто боровся з ворогом, зі злом. Завжди є добро, яке перемагає зло», – сказав т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв. 

Т. в. о. Міністра наголосив, що наразі в Україні повторюється трагедія, коли російський фашизм демонструє лють та ненависть до українців лише за національною ознакою. 

В межах події відбувся показ фільму «Зона інтересу». В ньому йдеться про Голокост й бездоганно показана природа зла. Світова прем’єра стрічки відбулася на Каннському кінофестивалі 2023 року, де він отримав Гран-прі й низку інших нагород. Незабаром фільм має вийти на екрани українських кінотеатрів.

Історія родини Володимира та Павлини Столярчуків – нещодавно визнаних Праведників народів світу

Марія Мільман та її чоловік Ілля приїхали як молоді спеціалісти працювати до села Комсомольське, що на Вінниччині. Марія була вчителькою, а Ілля – техніком у тракторному відділенні. У 1938 році у них народився син Михайло.

У 41 році Іллю мобілізували, а Марія із сином потрапили в окупацію. 9 вересня 41 року майже всіх євреїв міста вбили. Коли Марію із сином гнали у колоні до розстрільних ровів, один з охоронців почув, що хлопчик говорить до мами українською мовою. Він вивів їх з колонни і відпустив додому. Марія попросила про допомогу свою подругу Павлину Столярчук, і вона та її чоловік Володимир переховували матір із сином у себе вдома два місяці, поки не зробили їм нові підроблені документи на прізвище Коваленко. З цим новим прізвищем Михайло й жив усе своє життя. Документи йому після війни так і не поміняли.

До кінця війни Марія із Михайлом жили у селі Пирогівка, потім повернулися знов до Комсомольського, де після війни родина возз’єдналася з батьком. Увесь час після війни вони спілкувалися із родиною Столярчуків. Рятівники стали для них майже рідними.

Вас може зацікавити

Ростислав Карандєєв вручив мисткині Ніні Саєнко орден княгині Ольги під час відкриття виставки доробку її династії 

Ростислав Карандєєв вручив мисткині Ніні Саєнко орден княгині Ольги під час відкриття виставки доробку її династії 

Perform Europe 2024: Україна є третьою за кількістю підтриманих проєктів за результатами конкурсу програми ЄС «Креативна Європа»

Perform Europe 2024: Україна є третьою за кількістю підтриманих проєктів за результатами конкурсу програми ЄС «Креативна Європа»