Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Унаслідок атак рф зазнали руйнувань уже щонайменше 116 споруд духовного значення

Агресивна атака російських військ руйнує християнські храми та інші святині релігійних спільнот України. За інформацією Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, з 24 лютого зазнали руйнувань уже щонайменше 116 споруд духовного значення (не враховуючи прилеглих будівель) у щонайменше тринадцяти областях України: Київській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Сумський, Харківській, Херсонській та Чернігівській.

Переважна більшість із них (91 зі 116) ‒ православні храми. Руйнувань зазнали також мечеті, синагоги, католицькі та протестантські церкви, релігійні освітні заклади та важливі адміністративні будівлі релігійних організацій.

Найбільше об’єктів, що зазнали руйнувань внаслідок вторгнення рф в Україну, на сьогодні виявлено в Донецькій, Київській і Харківській областях (щонайменше 20 у кожній з них). Відповідно, у цих трьох областях понад половина з усіх зафіксованих нині випадків ушкоджень сакральних споруд України.

Переглянути відео

24 березня внаслідок обстрілу в місті Сєвєродонецьку постраждав храм на честь ікони Божої Матері “Усіх скорботних Радість”, розташований на території лікарняного містечка у Сєвєродонецьку. Постраждала вівтарна частина храму, вибите одне з вікон у вівтарній апсиді та обвалилась частина стелі.

 

 

23 березня внаслідок військових дій у місті Рубіжне від обстрілів постраждав прихід на честь блаженної Матрони Московської – пристосоване приміщення для богослужінь та новозбудований храм.

 

21 березня атакою окупантів пошкоджено Храм Святителя Миколи Чудотворця в Авдіївці.

 

Останнім часом біля храму святої рівноапостольної Марії Магдалини вибухали снаряди. У результаті цього в будівлі храму розбито скло, пробито купол, розбито ганок, вибито вхідні двері та паркан з двох сторін. Осколками побито облицювання храму. Також сильно постраждали обидві каплиці.

 

Обстрілами в Маріуполі зруйнована Церква Христа Спасителя Євангельських християн-баптистів.

 

20 березня, у межах 8‒10 години ранку, близько тридцяти мінометних снарядів потрапили до приміщення Ірпінської біблійної семінарії. Також під дах залетів заряд вибухової речовини.

 

19 березня, внаслідок нічних обстрілів з боку російських окупантів постраждав Ісламський культурний центр «Бісмілля» міста Сєвєродонецьк Луганської області. 

 

У ніч з 16 на 17 березня в Харкові у районі Холодна Гора уламками снарядів пошкоджено храм Смоленської ікони Божої Матері. Зруйновано дах храму, вибито вікна та двері, пошкоджено церковне начиння. 

 

У вівторок, 15 березня, уранці ракета потрапила прямо в будівлю єшиви Харківської єврейської громади на вул. Чоботарська, 17. Будівля є другою синагогою, яка використовується для школи хлопчиків та гуртожитку.

 

15 березня у Маріуполі росіяни знищили будівлю управління Донецької єпархії Православної Церкви України.

 

14 березня на територію Української євангельської теологічної семінарії (УЄТС) у місті Київ прилетіли російські снаряди, будівлі семінарії пошкодженні. УЄТС була створена у 1992 і забезпечувала комплексну підготовку служителям з України, Азербайджану, Вірменії, Казахстану, Киргизстану, Таджикістану, Узбекістану, Білорусі, Молдови та Росії.

 

13 березня внаслідок бойових дій спалахнув храм святителя Феодосія Чернігівського на цвинтарі «Яцеве» у Чернігові.

 

Під час обстрілу міста Лисичанська 13 березня один із снарядів потрапив на територію Свято-Тихвінського храму. Частково пошкоджено храм та каплицю, вибиті вікна.

 

12 березня 2022 року російська армія обстріляла Мечеть султана Сулеймана Пишного та його дружини Роксолани в Маріуполі, де переховуються майже 90 людей. Фото ушкоджень наразі відсутні.

12 березня, під час бомбування міста Святогірськ (Донецька область), у якому проживають виключно мирні жителі, було частково зруйновано Святогірську лавру. 

Фото: Держспецзв’язок

12 березня, під час обстрілу села Тарасівка (Жердово) Броварського району один зі снарядів розірвався біля Дому Молитви Української Церкви Християн Віри Євангельської (УЦХВЄ). Приміщення пошкоджено. 

 

12 березня зазнав руйнувань унаслідок російських обстрілів Свято-Миколаївський храм у місті Волновасі Донецької області.

 

 

У ніч з 11 на 12 березня внаслідок обстрілу російськими військами селища П’ятихатки Харківської області постраждав храм Святої благовірної цариці Тамари.

 

10 березня у результаті обстрілу окупантів зруйновано храм на честь пророка Іллі та Апостола Андрія Первозванного в селі Мостище Фастівського району Київської області. 

 

10 березня внаслідок чергового обстрілу Сєвєродонецька російськими загарбниками частково зруйновано Христо-Різдвяний кафедральний собор.

 

9 березня внаслідок обстрілі зазнав руйнувань храм на честь апостолів Петра і Павла в місті Буча Київської області. Постраждав купол храму, було розстріляно вікна, зруйновані колодязь та адміністративні будівлі на території церкви.

 

9 березня вибуховою хвилею від ракетного обстрілу по Харкову були ушкоджені вікна синагоги Об’єднаної єврейської громади України. Синагога була збудована у 1913 році та була однією з найбільших у Європі в ті часи.

 

8 березня від обстрілу значно постраждав храм на честь святителя Тихона у місті Гуляйполе Пологівського району Запорізької області.

 

У ніч із 7 на 8 березня у місті Суми внаслідок авіаційного нальоту російського бомбардувальника постраждала будівля Сумської духовної семінарії.

 

Повідомляють про ушкодження трьох храмів у місті Суми. У Стрітенському храмі постраждала крівля купола. У Пантелеймонівській церкві вибито п’ять вікон. У Храмі Святого Праведного Іоана Руського ушкоджено два вікна. Фото ушкоджень наразі відсутні.

Повідомляють про ушкодження двох храмів в Сумському районі. Сильні пошкодження будівлі та подвір’я Преображенського храму в селі Солдатське. Вибиті вікна в Спасо-Преображенській церкві в селі Ворожба. Фото ушкоджень наразі відсутні.

У результаті обстрілу 7 березня постраждали будівлі Єлецького Успенського монастиря в Чернігові, заснованого в 1069 році.

 

7 березня у селі Заворичі Броварського району Київської області в результаті обстрілів згоріла Георгіївська церква (збудована у 1873).

 

7 березня через бойові дії знищено 160-річний дерев’яний храм на честь Пресвятої Богородиці у селі В’язівка Житомирської області.

 

7 березня під час авіаудару по Бишеву (Київська область) вибуховою хвилею було пошкоджено храм Покрову Пресвятої Богородиці: вибито вікна та двері. Фото ушкоджень наразі відсутні.

6 березня в місті Малині на Житомирщині під час обстрілів окупантів снаряд розірвався поряд із Покровською церквою у самому центрі міста.

 

6 березня під Ірпенем (Київська область) обстріляли Храм Великомученика Георгія Побідоносця.

 

6 березня 2022 року під артилерійським обстрілом опинився Свято-Успенський монастир у селі Нікольське у Волноваському районі, Донецької області. Повідомлено про пошкодження даху та приміщення пекарні.

 

6 березня внаслідок обстрілу частково зруйновано Дім молитви євангельських християн-баптистів у місті Ізюм Харківської області.

 

5 березня у селі Ясногородка (Київська область) під час обстрілу було пошкоджено храм Різдва Пресвятої Богородиці. Два снаряди влучили в купол, снарядом БМП було пошкоджено дзвіницю. Ушкоджено також збудований біля храму парафіяльний будинок. З великокаліберного кулемету прошито вікна та вхідні двері храму. Фото ушкоджень наразі відсутні.

5 березня внаслідок обстрілу постраждав храм Вознесіння Господнього у селі Бобрик Київської області.

 

Від обстрілу 3 березня постраждала будівля єврейської молодіжної організації Гілель.

 

2 березня отримав пошкодження через обстріли храм на честь святих Жінок Мироносиць у місті Харків.

 

2 березня в Успенському соборі міста Харкова внаслідок обстрілу вибиті вікна та вітражі, пошкоджено церковне начиння та оздоблення.

 

2 березня зазнав ушкоджень від обстрілу міста Харкова Університетський Антоніївський храм, розташований у Харківському національному університеті імені Каразіна: вибито всі вікна, пошкоджено церковне начиння.

 

2 березня 2022 року в селищі Талаківка під Маріуполем внаслідок бойових дій було пошкоджено головний купол, дах і дзвіницю храму на честь Різдва Пресвятої Богородиці. 30 років тому – у 1992 році храм був відбудований на тому ж місці, де він був зруйнований за часів радянської влади.

 

1 березня у Харкові російська ракета влучила в будівлю курії Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні.

 

1 березня внаслідок російського обстрілу пошкоджена Костянтинівська мечеть і прилеглі господарські приміщення у місті Костянтинівка Донецької області.

 

28 лютого внаслідок бойових дій у місті Щастя Луганської області пошкоджено Свято-Катерининський храм.

 

27 лютого внаслідок артилерійського обстрілу були ушкоджені куполи та покрівля Георгіївського храму міста Ніжин Чернігівської області.

 

У ніч із 27 на 28 лютого внаслідок бойових дій у Києві постраждав храм на честь святителя Іоасафа Білгородського на Інтернаціональній площі.

 

27 лютого внаслідок атаки окупантів зруйновано храм святителя та чудотворця Миколая у селі Новогнатівка Донецької області. Снаряд потрапив у вівтарну частину. Знищено вівтар та іконостас.

 

Зазнав пошкоджень від обстрілів Харкова Свято-Андріївський храм на території військової частини 5-ї Слобожанської бригади Національної гвардії.

 

Повідомляють про ушкодження від обстрілів каплиці святого пророка Іллі на території Харківського національного університету повітряних сил імені Івана Кожедуба (місто Харків). Фото ушкоджень наразі відсутні.

Від ворожих атак зазнали ушкоджень вікна гарнізонного храму Національної гвардії – Церкви святого Юрія Переможця у військовій частині 3017. Його планували добудувати і освятити в 2022 році.

 

У результаті обстрілів постраждали два православні храми у Волновасі Донецької області ‒ Преображенська церква та храм на честь ікони Пресвятої Богородиці «Всіх скорботних Радість».

 

У перші дні нападу Росії на Україну в місті Лисичанськ Луганської області постраждав Другий Митрофанівський храм і недільна школа: вибиті вікна, ушкоджений інтер’єр. 

 

У Маріуполі через бойові дії постраждала каплиця святої мучениці Тетяни, що розташована на території Приазовського державного технічного університету.

 

У місті Суми за наслідками авіаудару з 7 на 8 березня зазнав суттєвих пошкоджень Дім молитви громади Міжнародного союзу Церков євангельських християн-баптистів.

 

Внаслідок обстрілів 25 березня зазнав руйнувань храм 2000-ліття Різдва Христового. Були пошкоджені стіни та куполи храму. 

 

Унаслідок обстрілів міста Золоте снаряди впали на територію храму Воскресіння Христового. Згорів парафіяльний будинок, у якому жив священик, а також пошкоджено фасад храму.

 

У Лук’янівці окупанти під час відходу знищили стародавню дерев’яну церкву. 25 березня о 4-й годині ночі російський танк чотирма пострілами вщент зруйнував Вознесенський храм у селі Лук’янівка Баришівського району на Київщині. Храм Вознесіння Господнього ‒ пам’ятка української дерев’яної архітектури 2-ї половини XIX століття в Лук’янівці. 

 

Внаслідок військових дій у місті Маріуполь Донецької області від обстрілів постраждав Свято-Михайлівський собор.

 

Унаслідок обстрілів зазнав руйнувань Димитрієвський храм в смт Верхньоторецьке Донецької області.

 

29 березня в Маріуполі окупантами зруйновано та спалено будинок молитви церкви «Віфанія» євангельських християн-баптистів. 

 

Унаслідок бойових дій постраждав Іллінський чоловічий монастир у селі Варварівка Луганської області. Уламками снарядів вибито шибки у двох храмах обителі. Повністю згорів братський корпус, гараж та допоміжні приміщення. Пошкоджено споруди на господарському дворі. 

 

Снаряд влучив у храм на честь святителя Луки Кримського у місті Рубіжне Луганської області. Обстрілом  пробило покрівлю храму. Важко поранений настоятель і священник іншого храму, який у цей момент також перебував на території.

 

Внаслідок обстрілів міста Дергачі Харківської області 4 квітня постраждав храм Різдва Пресвятої Богородиці та споруди на території храму.

 

У Загальцях Київської області через обстріл зруйновано Миколаївський храм.

 

Храм Архистратига Михаїла серйозно постраждав під час обстрілів села Кудряшівка Луганської області. Будівля зруйнована уламками та снарядами.

 

Унаслідок ракетного удару 7 квітня постраждав храм святого великомученика Димитрія Солунського в селищі Васищеве Харківської області.

 

У Вознесенській церкві селі Лукашівка Чернігівської області, окрім боєприпасів, понівечених куполів з хрестами, сміття, що залишили російські військові, рятувальники знаходять тіла місцевих мешканців, розстріляних окупантами. Унаслідок обстрілів та пожежі постраждали фасади, покрівля та інтер’єри пам’ятки архітектури місцевого значення ‒ Вознесенська церква була збудована у 1913 році.

 

15 березня в Маріуполі танк розстріляв офіс благодійної організації «Карітас», внаслідок чого загинули дві співробітниці та п’ятеро родичів, які переховувалися в будинку від обстрілів (світлина наразі відсутня).

З 04 на 05 березня 2022 унаслідок авіаудару зазнала пошкоджень будівля церкви євангельських християн-баптистів «Духовне відродження» в місті Лебедин Сумської області.

 

19 березня внаслідок артилерійського обстрілу зазнала пошкоджень будівля Церкви Спасіння Всеукраїнського Союзу Церков Євангельских Християн-Баптистів у місті Тростянець. Побиті вікна, фасади, водостічні труби, дах. У приміщені знищена підвісна стеля, побиті засоби освітлення, уламкові ушкодження стін та дверей.

 

2 березня 2022 в місті Охтирка Сумської області внаслідок обстрілів пошкоджені стіни та вікна Спасо-Преображенського храму (світлина наразі відсутня).

В останні дні березня будівля Біблійної Церкви Нових Кварталів Всеукраїнського Союзу Церков Євангельских Християн-Баптистів у місті Ірпінь отримала значні ушкодження внаслідок обстрілу окупантів. У церковній споруді повністю знищений дах та випалений другий поверх з усім майном, технікою та музичними інструментами.

 

У Чернігові снаряд влучив у триповерхову будівлю, де розташована місія «Милосердя і духовне відродження» та Дім молитви Другої чернігівської церкви Євангельских Християн-Баптистів.

 

Церква Євангельских Християн-Баптистів в місті Олешки Херсонської області пошкоджена уламками збитої російської ракети (світлина наразі відсутня). 

26 лютого будівля Центральної церкви Євангельских Християн-Баптистів у Чернігові пошкоджена вибуховою хвилею та уламками снаряду, що розірвався поруч (світлина наразі відсутня). 

2 березня в Першій Житомирській церкві Всеукраїнського Союзу Церков Євангельских Християн-Баптистів були вибиті двері вибуховою хвилею від російської ракети, яка влучила в приватний сектор поруч (світлина наразі відсутня).

15 квітня приблизно о 10:30 ранку неподалік храму на честь Сергія Радонезького розірвалися кілька снарядів. Двоє людей вбило – жінку, яка просить милостиню, і випадкового перехожого; ще кілька мирних громадян отримали поранення. У самому храмі уламки вибили шибки, посікли стіни, пошкодили сторожку та електрощитову.

 

Унаслідок нічного обстрілу 7 березня постраждав храм Казанської ікони Божої Матері в Чернігові. Частково зруйновано огорожу та вибито вікна в храмі, стіну посічено уламками. Снаряд влучив у сусідній із церквою будинок.

 

Унаслідок ворожих обстрілів зазнав ушкоджень Свято-Вознесенський кафедральний собор міста Ізюм та єпархіальне управління Ізюмської єпархії УПЦ. У соборі пошкоджено дах, стіни та колони. 

 

Внаслідок ворожих дій постраждав Свято-Успенський храм у селі Коробочкине Чугуївського району Харківської області. Сильно пошкоджені стіни храму. 

 

Кілька снарядів влучили по території Жіночого монастиря на честь Ікони Божої Матері «Услишательниці». Зруйновано дзвіницю, монашеський корпус. Священнослужителям обителі, які дивом залишилися живими, вдалося вибратися з-під завалу. Єдиний у світі храм на честь ікони Пресвятої Богородиці «Услишательниця», у якому зберігається цей чудотворний образ, уцілів, хоча в ньому вибило віконні шибки. 

 

Внаслідок обстрілів постраждав Свято-Миколаївський храм міста Попасна. Пошкоджені вікна та фасад храму. 

 

В смт Ворзель Київської області постраждало приміщення Вищої духовної семінарії Пресвятого Серця Ісуса Києво-Житомирської дієцезії Римо-Католицької Церкви в Україні. Ударною хвилею вибиті вікна. Російські війська розграбували духовну семінарію. Викрадена техніка, особисті речі, а також літургійні предмети, зокрема чаша Йоана Павла ІІ.

 

Унаслідок ракетного обстрілу вибуховою хвилею частково пошкоджено фасад та зовнішні вікна пам’ятки архітектури національного значення – Свято-Миколаївської (Брянської) церкви, збудованої у 1913‒1915 роках. Церква є пам’яткою архітектури, у якій нині розташований Дніпровський будинок органної та камерної музики. 

 

Унаслідок численних обстрілів зруйновано фасади, вікна, покрівлю та начиння сучасної будівлі Свято-Тихвинської церкви у місті Волноваха Донецької області.

 

27 лютого 2022 року у селищі Олександрівка під Донецьком мінометного обстрілу зазнав храм святого благовірного князя Олександра Невського. Храмова будівля постраждала від уламків снаряда.

 

Внаслідок обстрілів пошкоджено вікна, фасади та покрівлю даху Свято-Володимирського храму в Маріуполі.

 

Приміщення собору Покрова Божої Матері в Маріуполі захопили російські війська й обладнали на бойову позицію. Унаслідок цього пошкоджено вікна та фасади храму. 

 

Унаслідок артилерійського обстрілу пошкоджено фасади, вікна, покрівлю та куполи церкви Казанської Божої Матері в місті Мар’їнка. 

 

Внаслідок артилерійського обстрілу в селі Перемога пошкоджено фасади, двері, вікна та інтер’єр пам’ятки архітектури ‒ дерев’яної церкви Різдва Пресвятої Богородиці, збудованої у 1892 році.

 

Внаслідок обстрілу постраждали вікна та перекриття будівлі, тимчасово пристосованої під церкву Воскресіння Христового в селі Рудницьке Броварського району Київської області. 

 

Внаслідок обстрілу пошкоджено вікна та фасади Церкви Святого Апостола Андрія Первозванного та Всіх Святих у місті Буча. 

 

Під час окупації внаслідок обстрілів було пошкоджено фасади, покрівлю та вікна храму Покрови Божої Матері в місті Ірпінь.

 

Унаслідок обстрілів пошкоджено фасади та вікна старовинної Свято-Троїцької церкви в Ірпіні, збудованої у 1909‒1915 роках.

 

Під час окупації внаслідок обстрілів пошкоджено фасади та окремі ділянки інтер’єрів церкви Покрова Пресвятої Богородиці в селі Липівка Київської області. Також пошкоджено вікна та фасад будівлі старого храму поруч (пристосований житловий будинок ХХ століття).

 

Внаслідок обстрілу пошкоджено сучасну будівлю церкви Успіння Пресвятої Богородиці в селі Петрушки Київської області (світлини наразі відсутні).

Внаслідок обстрілів пошкоджено вікна та фасади пам’ятки архітектури місцевого значення ‒ Свято-Троїцької церкви в смт Троїцьке Луганської області. Церква була збудована у 1829‒1943 роках. 

 

Внаслідок обстрілу реактивними зарядами пошкоджено фасади і вікна пам’ятки архітектури місцевого значення (збудована у 1895‒1907 роках) ‒ Церкви Покрови Пресвятої Богородиці в смт Трьохізбенка Луганської області.

 

14 березня внаслідок обстрілів у 602-му мікрорайоні міста Харкова постраждав храм Преображення Господнього.

 

У результаті обстрілу постраждав Стрітенський храм у селищі Лісне Дергачівського району Харківської області. 

 

Внаслідок бойових дій зазнало руйнувань приміщення Свято-Георгіївського храму в місті Рубіжне Луганської області. У храму, який будують поруч, розбитий купол на дзвіниці, пошкоджений основний купол і стіни храму.

 

2 травня через обстріли згорів храм УПЦ біля Джерела Святителя Миколая в місті Авдіївка Донецької області (світлина наразі відсутня).

2 травня в Одесі вибухова хвиля від потрапляння ракети в сусідній житловий будинок пошкодила вікна Іверського чоловічого монастиря. 

 

З 27 лютого по 3 березня в місті Охтирка Внаслідок артилерійських обстрілів та боїв на території міста Охтирка, що тривали з 27 лютого по 3 березня, зазнала пошкоджень церква релігійної громади храму Георгія Побідоносця. Ушкоджені верхні, наддверні та арочні вікна, а також конструкції стіни.

Внаслідок обстрілів постраждав Свято-Духівський храм в місті Ірміно Луганської області.

 

Внаслідок вибухової хвилі від ракетного обстрілу пошкоджено вікна старовинної дерев’яної Хрестовоздвиженської церкви в селі Нова Буда Житомирської області, збудованої у 1900 році.

 

Внаслідок обстрілів від струсу пошкоджено настінні олійні розписи ΧVIII століття в інтер’єрі пам’ятки архітектури національного значення ‒ Свято-Троїцькому соборі Троїцько-Іллінського монастиря, збудованому в 1679‒1695 роках (світлина наразі відсутня).

Унаслідок численних обстрілів пошкоджено вікна, фасади та дах старовинного житлового будинку початку ХХ століття, у якому дотепер розміщувалася Маріупольська синагога.

 

Під час окупації обстрілами пошкоджено фасади, вікна та інтер’єр, а також прилеглий цвинтар церкви Іоанна Богослова в селі Мощун Київської області.

 

Під час окупації внаслідок обстрілів було пошкоджено браму церкви св. Миколи Чудотворця.

 

3-го травня внаслідок ракетної атаки зазнав ушкоджень храм Пресвятої Трійці у Львові.

 

 

2 травня внаслідок артилерійського вогню російських військ у селі Киселівка Миколаївської області була спалена будівля римо-католицької Церкви Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії (світлина наразі відсутня).

Світлини з відкритих джерел та передані очевидцями.

Інформацію, зокрема світлини, про ушкодження культових споруд та інші наслідки вторгнення РФ до України для релігійних спільнот просимо надсилати на [email protected]. Контактний номер: +380 97 705 38 57.

Також заохочуємо реєструвати свідчення на ресурсі Міністерства культури та інформаційної політики України для документування воєнних злочинів проти людяності та об’єктів культурної спадщини, скоєних армією росії: https://culturecrimes.mkip.gov.ua. Переглянути зафіксовані воєнні злочини на цьому ресурсі можна тут.

Карта з об’єктами https://cutt.ly/FS8KpIw

Вас може зацікавити

США виділяють гроші на терміновий друк дитячих книг в Україні, – Володимир Зеленський

США виділяють гроші на терміновий друк дитячих книг в Україні, – Володимир Зеленський

ПЦУ вперше провела літургію в Троїцькій надбрамній церкві

ПЦУ вперше провела літургію в Троїцькій надбрамній церкві