Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Відтепер традиційна народна гра «Ашик» серед елементів нематеріальної культурної спадщини України

Нещодавно МКІП доповнило Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України низкою елементів. Серед них і традиційна народна гра «Ашик».

Її ще називають «Рашичета», «Рашик», «Асик», «Гра у бабки», «Ашижик». Гра розповсюджена на Півдні Одеської області у місцях компактного проживання болгар і гагаузів, зокрема в селах Городнє, Виноградівка Болградського району, Котловина Ізмаїльського району.

Болгари і гагаузи на землі Буджацького степу переселилися близько 200 років назад. Вони принесли з собою гру в кості. Основна функція гри  – організація дозвілля, особливо, серед жінок і дітей. 

Гра «Ашик» – це своєрідний символ стійкості й зв’язку з прабатьківщиною, а саме з тими етнографічними районами Балкан, з яких приїхали поселенці. З часом та економічним розвитком життя змінювалось та відбувались певні зміни у грі. В болгарських селах почали грати спільно хлопці та дівчата, а в гагаузів чоловіки грали окремо від жінок.

Загальноприйнятими правилами гри в «Ашик» є правила, які вироблені століття назад. В «Ашик» грають 5 кісточками, які підкидають, як кубики. Кожна сторона гральної кістки має свою «ціну» та назву.

Інструментами гри традиційно слугують овечі кістки  – надкопитні кістки задньої кінцівки тварини. Вони мають таку форму, що при падінні на горизонтальну поверхню однаково вірогідно можуть впасти в одному з чотирьох положень.

Кістки мають переважно натуральний колір, інколи їх забарвлюють в яскраві кольори – червоний, синій, помаранчевий, зелений та ін. Ця традиція практикується в селі Городнє. У дні перед Великоднем в залишки барвників для яєць кидають підготовлені «ръшичета». Їх витримують декілька днів, потім висушують.

Так, гравець бере 5 кісточок в праву долоню і злегка кидає їх на поверхню. Потім вибирає найзручнішу позицію, куди поставити ліву руку, утворюючи «будиночок». Помахом правої руки через будиночок пропускає ашики. Гравець обирає найвідповіднішу, зручну та найважчу ведучу кісточку – «камбалник».

Правила гри можуть бути різними, залежно від віку та вправності гравців. 

Ашик навколо себе об’єднує як окремих людей, так і цілі громади. Гра також сприяє розвитку дрібної моторики у дітей та дорослих. В її основу закладені природні рухи, які сприяють удосконаленню організму, зміцнюють його стійкість до несприятливих впливів зовнішнього середовища, впливають на загальний фізичний розвиток та здоров’я організму.

Вас може зацікавити

Артисти ХНАТОБ повернулися до Харкова з гуманітарного туру

Артисти ХНАТОБ повернулися до Харкова з гуманітарного туру

Стартував конкурсний добір на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду

Стартував конкурсний добір на посаду виконавчого директора Українського культурного фонду