Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Заповідник «Биківнянські могили»: Національне військове меморіальне кладовище неможливо побудувати на території Биківнянського лісу у стислі терміни

Частина території Биківнянського лісу, на якій було заплановано розмістити Національне військове меморіальне кладовище, є досі повністю не дослідженою і може містити певну кількість ще не виявлених поховань. Зважаючи на це, а також низку інших об’єктивних причин, побудова меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни неможлива. 

Про це Міністерство культури та інформаційної політики поінформував Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».

За інформацією, наданою заповідником, визначена територія є місцем розташування колишньої таємної спецділянки НКВС УРСР, де відбувалися поховання розстріляних у Києві в 1937-1941 роках жертв масових політичних репресій. За оцінками істориків, у Биківнянському лісі було закопано від 30 до 40 тисяч тіл жертв сталінських репресій.

Площа спорудженого у 2012 році Міжнародного меморіалу жертв тоталітаризму 1937-1941 рр. включно з Польським Військовим цвинтарем не охоплює всі можливі місця захоронень жертв комуністичного режиму на території Заповідника. А пошукові та ексгумаційні роботи, які проводились на території Биківнянського лісу у 1971, 1988-1989, 2001-2012 роках, були не тотальними і не на всіх ділянках ретельними, що не виключає наявність недосліджених поховань та неексгумованих тіл поза межами Меморіалу.

Оскільки поховання можуть бути розташовані у різних місцях території Биківнянського лісу, яка визначена для будівництва НВМК, цілком імовірно, що відступлених меж НВМК від Меморіалу буде недостатньо, аби гарантувати збереження братських могил жертв політичних репресій під час можливого будівництва НВМК.

Таким чином, обрана ділянка потребує ґрунтовного археологічного дослідження включно з ретельними пошуковими та ексгумаційними роботами та визначенням місця поховання нововиявлених решток репресованих громадян (Братська могила на території Меморіалу з технічних питань не може бути використана для таких поховань повторно) та виявлення та реєстрації можливих об’єктів культурної спадщини.

Зважаючи на терміни реалізації проекту НМВК, об’єктивну потребу більших площ для НВМК та наявність суттєвих причин, які ускладнюють виконання цієї задачі, а також з огляду на потребу в проведенні попереднього обстеження території, передбаченої для відмежування від НІМЗ «Биківнянські могили», та проведення необхідних охоронних заходів, можна зробити висновок про неможливість побудови меморіального кладовища на території Биківнянського лісу у заявлені найкоротші терміни.

Вас може зацікавити

Президент України підписав законопроєкт про державну допомогу на придбання книжок та субсидії для книгарень

Президент України підписав законопроєкт про державну допомогу на придбання книжок та субсидії для книгарень

В Івано-Франківську стартував Шекспірівський фестиваль

В Івано-Франківську стартував Шекспірівський фестиваль