Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Злочини росіян проти української культурної спадщини набули загрозливих масштабів

Міністерство культури та інформаційної політики продовжує фіксувати воєнні злочини росіян проти культурної спадщини. Станом на 10 червня 2022 року вже задокументовано 388 епізодів.  

“Те, з якою ненавистю, росіяни нищать все українське, говорить тільки про їхню агонію. Нещодавно під обстріл окупантів знову потрапила Святогірська лавра на Донеччині. Горів Всіхсвятський скит Святогірської лаври. Окрім монастирської братії та сестер, в храмі перебувало приблизно 300 біженців, серед яких інваліди, літні люди, приблизно 60 дітей, у тому числі немовлята. Сумнівів немає – маємо справу з ордою. Та злочини окупантів не тільки не можуть знищити нашу ідентичність, а й навпаки – тільки згуртували українців. Сьогодні українська нація здобула нову суперсилу. Ми маємо своїх Героїв, звитяжно боремось і захищаємо своє. Ми стали сильнішими, а перемога дасть нам можливість все відбудувати”, – зазначив Олександр Ткаченко, міністр культури та інформаційної політики.  

Злочини росіян проти культурної спадщини зафіксовані на території 13 областей України та в м. Києві. Збільшилась кількість зафіксованих руйнувань щодо культурної спадщини Харківщини. Наразі – це 97 епізодів, найбільше – 79 – в м. Харкові та його околицях. В Донецькій області зафіксовано – 89, з них 53 у Маріуполі. В Київській області постраждали 70 об’єктів, з них найбільше – 44 в Бучанському районі. В Чернігівській області зафіксовано 38 випадків, в Луганській та Сумській областях – по 28. Крім того, 12 – в Запорізькій області, 6 – в Житомирській області, по 5 – в м. Києві та в Херсонській області, 4 – в Миколаївській, 3 – в Дніпропетровській, 2 – в Одеській області, 1 – в Львівській областях. 

Пошкоджені об’єкти зазнали різних ступенів уражень, зокрема: 

  • 173 – легкого це близько 50 відсотків зареєстрованих епізодів майже по всіх регіонах України, крім Донеччини; 

  • 123 – середнього до 50 відсотків на Донеччині та 25-30 відсотків на Запоріжчині, Київщині, Луганщині, Сумщині, Харківщині, Чернігівщині;  

  • 58 – важкого до 25 відсотків на Донеччині та 10-15 відсотків на Харківщині, Чернігівщині та Київщині. 

  • 9 об’єктів на Донеччині, Київщині, Сумщині та Чернігівщині повністю знищені.

  • стан 25 пошкоджених об’єктів залишається невідомим.

Внаслідок обстрілів, ракетних та бомбових ударів росіянами в Україні зруйновані та пошкоджені 119 об’єктів культурної спадщини. Серед них: 21 пам’ятка національного значення, 91 – місцевого значення та 7 – щойно виявлених об’єктів культурної спадщини.    

“Ми продовжуємо детально документувати та фіксувати злочини росіян проти української культурної спадщини. Цей процес часто ускладнений. Особливо, коли мова йде про тимчасово окуповані території, а також місця, де проходять активні бойові дії. Хочу наголосити, що  руйнування культурної спадщини – це воєнний злочин за Гаазькою конвенцією 1954 року. Злочинці обов’язково відповідатимуть за свої безчинства”,  – зауважує Катерина Чуєва, заступниця Міністра культури та інформаційної політики.  

російські воєнні злочинці знищили та пошкодили 142 релігійні споруди, з них 51 – перебуває на обліку як пам’ятки історії, архітектури та містобудування або цінна історична забудова. Від дій окупантів саме релігійні споруди постраждали найбільше. 

Наразі в Україні росіяни знищили 42 меморіальних пам’ятники на честь історичних особистостей та подій ХІХ – початку ХХІ ст., 30 будівель та комплексів музеїв і заповідників, 75 споруд будинків культури, театрів та бібліотек, пошкоджені й деякі інші об’єкти цінної історичної забудови.

Нагадаємо, інформація стосовно злочинів росіян на території України продовжує надходити. Фахівці МКІП перевіряють і систематизують отримані дані та оприлюднюють їх на спеціальному сайті: culturecrimes.mkip.gov.ua. Закликаємо долучитися до цього процесу, при цьому пам’ятайте про особисту безпеку.

Вас може зацікавити

УІК оголосив конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів з промоції читання

УІК оголосив конкурс культурно-мистецьких проєктів, спрямованих на організацію та проведення заходів з промоції читання

Україна та США підписали двосторонню безпекову угоду 

Україна та США підписали двосторонню безпекову угоду