Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

Зруйнований російською ракетою комплекс будинків у Львові – буферна зона об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: Україна очікує реакції організації

Сьогодні, 6 липня 2023 року, росія вдарила ракетами по Історичному ареалу – буферній зоні об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Львів – Ансамбль історичного центру». Загинули люди, а комплекс будинків зруйновано.

Комплекс із 17-ти житлових зблокованих будинків розташований по вул. Стрийській, на розі з вул. Академіка Сахарова під №№50-76в, має статус пам’ятки архітектури місцевого значення. Комплекс занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, згідно з наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 18 січня 2021 року №14. 

«Від рук держави-терориста гинуть люди, історична спадщина та пам’ятки. Терміново офіційно повідомляємо ЮНЕСКО про це і, як завжди, чекаємо дій більших, ніж просто глибоке занепокоєння. Держава, яка не шанує ні життя людей, ні пам’ять, ні історію чужої незалежної країни – не має жодного права бути повноправним членом міжнародних організацій», – сказав Олександр Ткаченко, Міністр культури та інформаційної політики України. 

Комплекс спроєктований за ініціативи міської влади, архітектором Міхалом Рибою у 1925 році в стилі раннього функціоналізму. Він формує трапецієвидний у плані квартал із великим замкнутим внутрішнім подвір’ям та заїздом до нього з боку вул. Стрийської. Проєкт реалізували в 1927 – 1930 роках архітектори Вінцент Равський та Вітольд Мінкевич. Будинки будували для викладачів Львівської політехніки.

Найважливіший компонент композиції споруди – це її розпланування у формі наближеній до овалу, з невеликими ризалітами. Оздоблення будинків дуже скромне, невеликі симетричні напівкруглі вікна нагадують більше стильове орієнтування на ар деко. До більшості під’їздів можна потрапити з круглого внутрішнього двору. Помешкання у будинках – невеликі, бо головною метою їх зведення була велика кількість дешевих квартир. Кожен під’їзд виконаний в одній манері, з однаковим стилізованими декоративними елементами. Проте сама ритмічна форма комплексу і розташування на схилі – творять вишуканий вигляд споруди й дуже добре вписувалось з природний ландшафт Львова. 

У 1950 – х роках у будинку №52 розміщувалась дитяча трудова колонія №2, а в буд.№66 – майстерня з ремонту взуття.

Вас може зацікавити

До 10-річчя спротиву російській агресії в Національному музеї історії України відкрилась виставка «33/10»

МКІП пропонує використовувати єдину айдентику до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка