Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ
Цифровий розвиток

Проекти цифрової трансформації

Одним із завдань МКІП є створення, впровадження та ведення електронних реєстрів у сфері культури, з метою повноцінної інтеграції України у європейський культурний простір.  Реалізація цих завдань передбачає здійснення комплексу скоординованих дій, спрямованих на якісну заміну моделі роботи з інформацією про об'єкти культурної спадщини та культурні цінності з урахуванням європейських стандартів та позитивного  світового досвіду, а також впровадження обліку даних в електронному форматі та уніфікованого обміну електронними даними, забезпечення широкого доступу до відкритих даних у сфері охорони культурної спадщини та культурних цінностей.

Державний реєстр нерухомих пам’яток України

Інформаційно-комунікаційна система обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини України «Державний реєстр нерухомих пам’яток України» містить перелік об’єктів культурної спадщини, які держава офіційно бере під охорону.

Дана система розроблена на виконання пункту 14 резолюції Прем’єр-міністра України від 10 червня 2021 р. № 26349/1/1-21 щодо впровадження програмного забезпечення Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Головна ідея цього проекту полягає в оцифруванні всієї наявної інформації про культурну спадщину задля її інтеграції з іншими державними реєстрами, спрощення процесу надання послуг та прозорості прийняття рішень у сфері охорони об’єктів культурної спадщини та збереження традиційного характеру історичного середовища.

Важливим завданням цього проекту є перенесення паперового документообігу, звітності та процесу видачі дозвільної документації у зазначеній сфері в цифровий вимір, як основної можливості для упередження корупційних ризиків.

Оскільки у МКІП були відсутні кошти державного бюджету на виконання такої роботи, у 2021 році було підписано меморандум про співпрацю між Проектом міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS)» та МКІП, в рамках якого заплановано розробку програмного забезпечення електронного реєстру об’єктів нерухомої культурної спадщини України. Для реалізації Меморандуму укладено договір між Міністерством культури та інформаційної політики України, товариством з обмеженою  відповідальністю «ДЕВ ХАБ КОНСАЛТІНГ», Фондом «Євразія», акредитований в Україні як виконавець проекту міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS)», від 27.03.2023 про надання послуг зі створення інформаційної-комунікаційної системи обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини України «Державний реєстр нерухомих пам`яток України».

Інформаційно-комунікаційна система Наказом МКІП від 10.04.2024 № 268 «Про введення в дослідну експлуатацію інформаційно-комунікаційної системи обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини України «Державний реєстр нерухомих пам`яток України» e-pamiatka.gov.ua» введена в дослідну експлуатацію, забезпечено роботу в ній обласних уповноважених органів охорони культурної спадщини та спеціалістів МКІП.

Ще в 2021 році МКІП провело роботу з обласними адміністраціями з наповнення електронної бази даних про об’єкти культурної спадщини як «декларування» даних. Ця інформація стала основою бази даних нової системи, але вона потребує ретельної перевірки, а також наповнення новими даними, яких вимагають від нас нові змін до законодавства у сфері геопросторових даних, а також формування концепції цифрового урядування та прозорості в системі управління.

Загальна кількість об’єктів культурної спадщини в Україні, взятих на облік станом на 31 грудня 2022 р. становила 144 643 об’єкти. На сьогодні в систему вже введено дані понад 100 тисяч об’єкти культурної спадщини: архітектури, археології, історії, монументального мистецтва, науки і техніки, ландшафту та садово-паркового мистецтва.

Отже, що дає нам запровадження цієї електронної системи обліку, яку ми символічно найменували «єПам’ятка» за назвою домена в інтернеті e-pamiatka.gov.ua.

По перше, це дозволить сформувати єдиний масив даних про усі об’єкти культурної спадщини України, зокрема й ті, що зараз перебувають на окупованих територіях. Окрім базових даних про пам’ятки, тут також буде структуровано історію їх обліку, зі зміною назви, адреси, власників та щодо проведення реставраційних чи дослідницьких робіт.

По друге, єПам’ятка також міститиме переведені в цифрову форму матеріали, згідно з якими здійснюється визначення обмежень у використанні земель – це охоронні зони пам’яток, території заповідників та історичні ареали.

Зазначена інформація на засадах інтероперабельності взаємодіятиме з базою даних Містобудівного кадастру, Цифровою екосистемою для підзвітного управління відбудовою «Dream»,  Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва, Державним земельним кадастром, Національною інфраструктурою геопросторових даних та Реєстром пошкодженого та знищеного майна. Одночасно планується отримання інформації з Адресного реєстроу та Реєстру будівель та споруд.

Для цього МКІП розроблено та затверджено структуру Бази геоданих документації у сфері охорони культурної спадщини з метою уніфікованого опису геопросторових даних для забезпечення інтероперабельності з зазначеними системами.

Це забезпечить недопущення хаотичної забудови в історичних ареалах міст, особливо при відбудові країни після закінчення військових дій, а також дозволить оптимізувати процеси охорони пам’яток України на всіх рівнях державного управління. А отримання при цьому через систему ЄДЕССБ погоджень і дозволів на роботи в історичних містах та на пам’ятках в онлайн режимі знизить корупційні ризики у сфері будівництва.

Враховуючи викладене, На сьогодні важливим етапом запровадження єПам’ятки є практична апробація фінальної версії системи за участю спеціалістів уповноважених регіональних органів культурної спадщини, фахівців у сфері охорони культурної спадщини на інтердисциплінарних науково-технічних галузей, що забезпечуватимуть подальше наповнення та верифікацію даних.