Підтримайте Україну — перекажіть гроші для ЗСУ

У Києві відкрилась виставка щитів з кримськотатарськими орнаментами

Події

10 жовтня у представництві Президента України в АР Крим відбулась презентація виставки «Qalqan/Щит. Частина 2» українського митця-кераміста Рустема Скибіна.

Переглянути фотоальбом

Експозиція складається з керамічних панно у формі захисних щитів, декорованих рослинним кримськотатарським орнаментом. За задумом автора, це символізує відродження, спротив несправедливості, збереження та продовження життя. 

«Талант Рустема Скибіна розкрився після окупації Криму в 2014 році. Останні його роботи повʼязані з мілітарними питаннями захисту. Виставка щитів дуже символічна, такі роботи надихають. Рустем не тільки відроджує нашу культуру, яку систематично знищує рф, але й наближає день, коли ми знову будемо господарями на своїй землі», – наголосив лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Своєю чергою т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв підкреслив знаковість виставки та зазначив, що мистецтво на щиті перегукується з викликами сьогодення – мистецтво війни, мистецтво на зброї. 

“Ми вже звикли, що майстри орнаменталістики використовують основою своїх творів різну військову амуніцію, яка доходить до цивільних з фронту.  Поєднуючись з мистецтвом, вона набуває нових сенсів. Автор використовує старовинні практики й прийоми, але вони сприймаються сучасно. Все так і має бути, адже мистецтво не стоїть на місці. Сьогодні ми потребуємо захисту не тільки нерухомої культурної спадщини, а й захисту наших культурних традицій», – сказав він. 

До учасників та гостей звернулася Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева. Вона акцентувала на гострій проблемі винищення та затирання ідентичності й культури, які рф проводить в тимчасово окупованому Криму ще з 2014 року.

«Те, що робить рф, приходячи на території, це, фактично, культурна апробіація. Те, що вони почали робити під час повномасштабного вторгнення це знищення свідомості, культури українців, кримських татар, тих народностей, які проживають на території України. Це вони роблять протягом століть, це вони роблять і зараз. Саме тому дуже важливо робити такі проєкти та показувати їх світу», – сказала вона. 

Нині шедеври кримськотатарського мистецтва зберігаються у світових музейних колекціях. Вони невідомі широкому колу глядачів через знищення, переслідування та блокування царською росією, радянським союзом та сучасною російською федерацією культурної спадщини корінних народів Криму – кримських татар, караїмів і кримчаків. Ці високохудожні композиції важливо зберігати, відроджувати й популяризувати.

«У цьому проєкті представлені 12 артефактів, які зберігаються в світових колекціях. За кожним із цих артефактів – історія кримськотатарського народу. Щит виступає символом захисту. Це також декларування наших намірів – того, що ми відстоюємо вільну Україну, свободу та право на самоідентифікацію», – розповів автор виставки, український митець-кераміст Рустем Скибін.  

Нагадаємо, Рустем Скибін зберігає традиції стародавнього кримськотатарського мистецтва – художнього розпису кераміки кримськотатарськими орнаментами. Крім того, він передає свої знання учням, навчає всіх охочих. Його твори зберігаються в колекціях Білого Дому (резиденція Президента США), Вестмінстерського палацу (Британський парламент), Залі Парламентської асамблеї Ради Європи; Українському культурному центрі (в Торонто (Канада), Музеї образотворчого мистецтва Гранади (Іспанія), палаці всіх правителів (Вільнюс (Литва), Національному музеї Індонезії (Джакарта (Індонезія), Центрі сучасного мистецтва «CerModern» (Анкара (Туреччина), Музеї сучасного мистецтва «Ghalya’s» (Маскат (Оман) та десятках інших приватних та музейних колекцій України та світу. 

Вас може зацікавити

МКІП провело опитування щодо альтернативних форматів інформаційного супроводу в закладах культури та мистецької освіти

МКІП провело опитування щодо альтернативних форматів інформаційного супроводу в закладах культури та мистецької освіти

Film Industry Office: у межах 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю відбувся захід від програми ЄС «Креативна Європа»

Film Industry Office: у межах 15-го Одеського міжнародного кінофестивалю відбувся захід від програми ЄС «Креативна Європа»